mBank

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
mBank
mBank
Siedziba główna mBanku w Łodzi
Data założenia 2000
Lokalizacja Warszawa
Prezes Cezary Stypułkowski – prezes zarządu
Rodzaj banku bank uniwersalny, internetowy
Strona internetowa banku
Commons-logo.svg Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
mKiosk w centrum handlowym Rondo w Bydgoszczy.
Wikinews-logo.svg
Zobacz wiadomość w serwisie Wikinews na temat otwarcia mBanku w Czechach i na Słowacji

mBank – polski bank internetowy. Powstały w 2000 roku bank jest największym bankiem wirtualnym (bankowość elektroniczna) oraz trzecim pod względem wielkości bankiem detalicznym w Polsce (2011: obsługuje 2,7 mln klientów)[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

14 października 1998 roku Powszechny Bank Gospodarczy w Łodzi uruchomił pierwszy w Polsce rachunek z dostępem przez Internet. Pracownicy tego nieistniejącego już banku stworzyli 26 listopada 2000 roku bank wirtualny – mBank. Był siódmym bankiem w Polsce oferującym zdalny dostęp do rachunku i umożliwiającym dokonywanie transakcji bez konieczności odwiedzin w oddziale. Był pierwszym bankiem, który zaproponował wyłącznie wirtualną obsługę klientów w zintegrowanych kanałach dystrybucji – Internet, telefon stacjonarny i telefon komórkowy (SMS, WAP).

24 listopada 2007 roku uruchomiony został mBank w Czechach i na Słowacji. Reklamowany jest pod hasłem: nowa forma bankowości. Oferował konto prowadzone bez opłat, darmowe przelewy internetowe oraz kartę Visa Classic.

2 czerwca 2011 roku, na oficjalnym blogu mBanku zapowiedziano wprowadzenie opłat za posiadanie karty Visa Electron w ramach darmowego eKonta. Od 1 sierpnia 2011 klienci sporadycznie płacący tą kartą w sklepach i punktach usługowych ponoszą za nią opłatę w wysokości 2 złotych miesięcznie. Wprowadzono możliwość rezygnacji z karty płatniczej, ale bez niej nie można korzystać z wpłatomatów, a zatem bezprowizyjne wpłacanie gotówki na konto też staje się niemożliwe[2].

W 2011 roku grupa 919 konsumentów wytoczyła MultiBankowi i mBankowi pozew zbiorowy z powodu niejasnych zapisów regulujących kwestie oprocentowania kredytów hipotecznych. Jest to pierwszy w Polsce pozew zbiorowy przeciwko bankowi.

W 2013 roku BRE Bank, MultiBank oraz mBank zostały połączone w jedną instytucję, pod marką mBanku.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Nie posiada oddziałów, jedynie centra finansowe oraz kioski, w których można dokonać formalności związanych np. z kredytem. Gotówkę wpłaca się bez prowizji przez wpłatomaty[3][4], ale mogą z nich korzystać tylko ci klienci, którzy dysponują kartą płatniczą. Za dodatkową prowizją, można wpłacać środki na konto w sklepach sieci Żabka i Freshmarket[5] lub przez inną instytucję finansową. Wypłat dokonuje się przez bankomaty. Bezprowizyjne wypłaty oferują bankomaty BZ WBK oraz sieci Cash4You, Euronet oraz eCard.

Klienci mBanku zarządzają swoim kapitałem przez:

Usługi świadczone przez bank, to m.in. prowadzenie rachunków, wydawanie kart płatniczych, udzielanie kredytów, udostępnianie rachunków maklerskich (prowadzonych przez Dom Inwestycyjny BRE Banku S.A.), pośrednictwo w sprzedaży jednostek funduszy inwestycyjnych za pomocą Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych oraz pośrednictwo w sprzedaży ubezpieczeń na życie, mieszkaniowych i komunikacyjnych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. mBank prezentuje: nowoczesny serwis informacyjny w PRNews.pl (Dostęp: 2011-10-11)
  2. Zmiana w ofercie cenowej Kart debetowych od 1 sierpnia 2011 r. (pol.). mBank Blog. [dostęp 15 czerwca 2011].
  3. Wpłatomatów czar (pol.). mBank Blog. [dostęp 26 listopada 2010].
  4. od stycznia 2009 klientom mBanku udostępniono także wpłatomaty MultiBankuMamy 222 maszyny depozytowe... (pol.). mBank Blog. [dostęp 26 listopada 2010].
  5. Wpłacaj gotówkę do mBanku podczas zakupów! (pol.). mBank Blog. [dostęp 26 listopada 2010].
  6. Konto w komórce – mobilny serwis transakcyjny mBanku (pol.). mBank Blog. [dostęp 15 czerwca 2011].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]