Małgorzata Braunek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Małgorzata Braunek
Małgorzata Braunek
Data
i miejsce urodzenia
30 stycznia 1947
Szamotuły
Zawód aktorka
Odznaczenia
Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"
Wikicytaty Małgorzata Braunek w Wikicytatach

Małgorzata Braunek (ur. 30 stycznia 1947 w Szamotułach) – polska aktorka filmowa i teatralna, nauczycielka zen.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w rodzinie ewangelickiej. Jest absolwentką Liceum im. Jana Zamoyskiego w Warszawie (1966), w 1969 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie na wydziale aktorskim. W 1970 r. wyróżniona jako Gwiazda Sezonu Filmowego. Zagrała w przeszło 20 filmach, w tym Żywot Mateusza, Polowanie na muchy, Trzecia część nocy, Potop, Lalka (serial TV). Poza filmem grała na scenie Teatru Narodowego w Warszawie w latach 1971–1974. W latach 80. zerwała z aktorstwem, aby powrócić do zawodu około roku 2001. W 2010 zagrała Elżbietę Vogler w spektaklu Krystiana Lupy „Persona.Ciało Simone” Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Była trzykrotnie zamężna: z Januszem Guttnerem, z Andrzejem Żuławskim, a obecnie z Andrzejem Krajewskim. Jest matką reżysera Xawerego Żuławskiego oraz Oriny Krajewskiej.

Jest buddystką, zwierzchnikiem Związku Buddyjskiego „Kanzeon”, 25 stycznia 2011 otrzymała tytuł rōshiego[1] od rōshiego Genpo. Wspiera ruch na rzecz praw człowieka w Chinach. Jest także wegetarianką, wspiera akcje na rzecz praw zwierząt[2].

Razem z Mają Ostaszewską i Ksawerym Jasieńskim nagrała w 2007 roku adaptację audio buddyjskich bajek zebranych przez Rafe Martina w zbiorze Głodna tygrysica (wyd. Wydawnictwo Elay, 2006). Adaptacja jest dostępna do pobrania za darmo, m.in. ze strony Pomarańczowej Księgarni[3].

11 kwietnia 2014 została odznaczona złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis[4].

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Użyczyła głosu[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]