Małgorzata Francuska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Małgorzata Francuska
Marguerite of france.jpg
Marguerite of France Arms.svg
królowa Anglii
Okres panowania od 1299
do 1307
Poprzedniczka Eleonora Kastylijska
Dane biograficzne
Dynastia Kapetyngowie
Urodzona 1282
Zmarła 14 lutego 1317
Londyn
Pochowana Greyfriar's Church w Greenwich
Ojciec Filip III Śmiały
Matka Maria Brabancka
Mąż Edward I Długonogi
Dzieci Tomasz z Brotherton,
Edmund z Woodstock,
Eleonora
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Małgorzata zwana The Pearl of France czyli Francuską Perłą, fr. Marguerite de France (1282 - 14 lutego 1317, Londyn), córka króla Francji - Filipa III Śmiałego i jego drugiej żony - Marii Brabanckiej. Królowa Anglii jako druga żona króla Edwarda I.

Początkowo owdowiały Edward I miał poślubić piękną Blankę, starszą siostrę Małgorzaty. Z Francji do Anglii miał ją przywieść młodszy brat Edwarda - Edmund Crouchback, ale Filip IV Piękny (przyrodni brat Blanki i Małgorzaty) obiecał Blankę wydać za Rudolfa Habsburga. 55-letniemu Edwardowi zaproponował w zamian 11-letnią Małgorzatę. Na wieść o tym Edward wypowiedział Francji wojnę i stanowczo odmówił poślubienia Małgorzaty. Jednak po pięciu latach obaj królowie zawarli traktat pokojowy w Montreuil.

Ślub 16-letniej Małgorzaty i 60-letniego Edwarda odbył się 8 września 1299, w Canterbury. Król szybko wrócił do szkockiej granicy i kontynuował swoją kampanię, a Małgorzata została sama w Londynie. Dopiero po kilku miesiącach, znudzona i samotna, młoda królowa zdecydowała się dołączyć do swojego męża. Edward jako wdowiec po Eleonorze Kastylijskiej, miał już dzieci z pierwszego małżeństwa. Małgorzata szybko zaprzyjaźniła się ze swoją pasierbicą Marią, Benedyktynką, która była od niej starsza o 2 lata. Ze swoim pasierbem, Edwardem (który był od niej 2 lata starszy), okazywali sobie widoczną czułość; on kiedyś przekazał jej w darze drogi rubin i złoty pierścień, a ona ocaliła przyjaciół księcia od gniewu króla. Edward był bardzo zadowolony widząc, jak Małgorzata otacza opieką jego dzieci z pierwszego małżeństwa.

Edward zmarł w 1307, kiedy Małgorzata miała zaledwie 26 lat. Nigdy nie wyszła ponownie za mąż, zamieszkała na stałe w Marlborough Castle, a pieniądze wydawała na pomoc biednym. Zmarła zaledwie 10 lat po swoim mężu, w wieku 36 lat. Została pochowana w Greyfriar's Church, w Greenwich.

Dzieci Małgorzaty i Edwarda I[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Eleonora Kastylijska
Royal Arms of England (1189-1198).svg Królowa Anglii
1299-1307
Royal Arms of England (1189-1198).svg Następca
Izabela Francuska