Maciej Kasperowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maciej Kasperowicz
Ilustracja
Fotografia z 1915
Data i miejsce urodzenia

1869
Wołkowysk

Data śmierci

?

Senator I kadencji (II RP)
Okres

od 1922
do 1927

Przynależność polityczna

Blok Mniejszości Narodowych

Maciej Kasperowicz (ros. Матвей Касперович; ur. 1869 w Wołkowysku, zm. ?) – rosyjski inżynier, działacz mniejszości rosyjskiej w Polsce, senator II RP.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu gimnazjum filologicznego w Mińsku i szkoły realnej w Wilnie zapisał się do Instytutu Technicznego w Petersburgu, studiował w tamtejszym Instytucie Dróg i Komunikacji uzyskująć w 1894 tytuł inżyniera. Po studiach pracował m.in. jako asystent ds. matematyki i geodezji w Instytucie, jednak karierę zawodową związał w szybko rozwijającym się w carskiej Rosji kolejnictwem. Początkowo był inspektorem w petersburskich zakładach kolejowych, później objął funkcję naczelnika kolei na odcinku MoskwaKijówWoroneż, później analogiczną funkcję pełnił w Warszawie, Wilnie i Petersburgu, by w 1916 objąć zarząd nad koleją Sizrańsko-Wiaziemską.

Podczas I wojny światowej zaangażował się w pomoc uchodźcom jako przewodniczący Związku Pomocy Uciekinierom W Kałudze. W 1919 został wybrany do dumy miejskiej Mińska, pełnił również urząd ławnika. Po wyjeździe do Polski stanął na czele dyrekcji kolei wąskotorowej PKP w Wilnie.

W latach dwudziestych XX wieku związał się z działaczami rosyjskimi przebywającymi w Polsce. W kwietniu 1926 znalazł się wśród założycieli Rosyjskiego Zjednoczenia Narodowego w RP. Pełnił mandat senatora RP I kadencji, wybrano go w województwie poleskim z listy Bloku Mniejszości Narodowych. Był członkiem Klubu Białoruskiego w parlamencie, później pozostawał niezrzeszony[1].

Dalsze losy i data śmierci nieznana. W czasie wojny najprawdopodobniej mieszkał w Warszawie przy ul. Freta 44, figuruje w książce telefonicznej Warszawy na 1942. W następnym roku takiej książki już nie wydano[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Majewski P., Mazur G. (red.), "Posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej 1919-1939. Słownik biograficzny", Tom III: K-Ł, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 2005, ISBN 83-7059-712-2
  2. Maciej Kasperowicz na stronie Witryny Eedukacyjnej Kancelarii Senatu

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]