Madame Roland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jeanne Marie Roland de la Platière
Data urodzenia 17 marca 1754
Data śmierci 8 listopada 1793
Rodzaj działalności polityk
Madame Roland

Jeanne Marie Roland de la Platière znana też jako Manon Roland lub Madame Roland (ur. 17 marca 1754, zm. 8 listopada 1793) – francuska działaczka polityczna.

Madame Roland przyszła na świat jako Manon Jeanne Phlipon. W roku 1781 poślubiła dwa razy od niej starszego Jeana Marie Rolanda de la Platiere.

W okresie Wielkiej Rewolucji Francuskiej była wraz z mężem ważną figurą na scenie politycznej (mimo że sama była oficjalnie osobą prywatną). Wsławiła się działalnością społeczną (która przejawiała się między innymi w organizowaniu spotkań słynnych myślicieli). Manon popierała ideę demokratycznej republiki, która zastąpiłaby Ancien Regime.

Sympatyzowała ze stronnictwem żyrondystów (jej mąż był czas jakiś ministrem w rewolucyjnym rządzie). Była przeciwna straceniu króla Ludwika XVI.

Po dojściu do władzy stronnictwa jakobinów została aresztowana, oskarżona o zdradę i skazana na śmierć. Wyrok publicznie wykonano 8 listopada 1793 przez ścięcie na gilotynie.

Jean Roland popełnił samobójstwo w niedługim czasie po kaźni żony.

W czasie pobytu w więzieniu, oczekując na proces i egzekucję, madame Roland napisała swoje pamiętniki, wydane także w Polsce.