Magdalena Álvarez

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Magdalena Álvarez
Magdalena Álvarez 1.jpg
Data i miejsce urodzenia 15 lutego 1952
San Fernando
Posłanka do PE VII kadencji
Przynależność polityczna PSOE
Okres urzędowania od 14 lipca 2009
do 15 lipca 2010
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Magdalena Álvarez Arza (ur. 15 lutego 1952 w San Fernando) – hiszpańska polityk i ekonomistka, była minister robót publicznych, od 2009 do 2010 deputowana do Parlamentu Europejskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła studia z zakresu ekonomii i biznesu na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Na tej samej uczelni uzyskała następnie stopień naukowy doktora. Od 1977 do 1990 prowadziła zajęcia na Universidad Nacional de Educación a Distancia (uniwersytecie studiów zaocznych), w latach 80. wykładała też m.in. w Instytucie Studiów Podatkowych.

W 1979 uzyskała uprawnienia inspektora podatkowego. Pracowała w administracji podatkowej, objęła stanowisko głównego inspektora podatkowego prowincji Málaga. W 1994 wybrano ją do parlamentu Andaluzji, w tym samym roku w rządzie regionalnym została ministrem gospodarki. Urząd ten sprawowała nieprzerwanie przez dziesięć lat.

W 2004 i 2008 z listy Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej uzyskiwała mandat posłanki do Kongresu Deputowanych. W 2004 została przewodniczącą PSOE w prowincji Málaga. W tym samym roku w pierwszym rządzie José Luisa Zapatero powołano ją na stanowisko ministra robót publicznych. Funkcję tę pełniła przez pięć lat.

W wyborach w 2009 z ramienia PSOE uzyskała mandat posłanki do Parlamentu Europejskiego. W PE przystąpiła do grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów, wybrano ją też do Komisji Transportu i Turystyki[1]. Rok później odeszła z PE, obejmując stanowisko wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego[2].

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]