Magda Piskorczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Magdalena Piskorczyk)
Magda Piskorczyk
Ilustracja
Magda Piskorczyk na XIX Olsztyńskich Nocach Bluesowych (2010)
Instrumenty

wokal, gitara akustyczna, gitara basowa, gitara elektryczna, perkusjonalia, kazoo

Gatunki

blues, jazz, gospel, soul, funk, world music, rock

Zawód

muzyk, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, aranżerka

Aktywność

od 2001

Powiązania

Terraplane, Konoba, Blues Flowers, Mahalia Jackson

Współpracownicy
Aleksandra Siemieniuk, Roman Ziobro
Strona internetowa

Magda Piskorczyk – polska wokalistka i instrumentalistka. Gra na gitarach: akustycznej, elektrycznej i basowej, a także na instrumentach perkusyjnych. Wykonuje głównie muzykę zakorzenioną w tradycji afroamerykańskiej i afrykańskiej. Aranżuje i komponuje, była gościem festiwali międzynarodowych m.in. na Tajwanie, w Niemczech, Szwecji, Norwegii, Anglii, na Węgrzech i we Francji. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV[1]. Prowadzi warsztaty muzyczne według własnego programu autorskiego, między innymi w ramach Bluesa nad Bobrem. Efektem takich warsztatów w warszawskim OKO jest wydana w 2012 roku płyta Magda Piskorczyk Masterclass.

Magda Piskorczyk to autorka płyty studyjnej Blues Travelling nagranej z udziałem Michała Urbaniaka, albumu Magda Live z zapisem akustycznego koncertu z Radia Gdańsk, płyty Live at Satyrblues nagranej ze Slidin' Slimem ze Szwecji, podwójnego albumu Afro Groove upamiętniającego trasę koncertową z Billy Gibsonem z Memphis oraz płyty studyjnej z muzyką gospel: Mahalia. Albumy Magda Live, Afro Groove i Mahalia otrzymały nominację do Nagrody Fryderyk w kategorii Album Roku Blues.

Dwukrotna półfinalistka międzynarodowego konkursu bluesowego: International Blues Challenge w Memphis, USA. Siedmiokrotnie wybierana Wokalistką Roku (2003, 2004, 2006, 2009, 2011, 2012 i 2013) przez czytelników kwartalnika Twój Blues. W maju 2008 roku Magda Piskorczyk, jako jedna z dwóch pierwszych wykonawców, odcisnęła swą dłoń w Alei Gwiazd Polskiego Bluesa w Sławie koło Zielonej Góry. Często określana jako „czarny głos w białym kostiumie” po zawierającej takie określenie recenzji koncertu we Francji („Brillante chanteuse a la voix noire et au costume blanc”)[2]

Magda Piskorczyk współpracuje, nagrywa bądź występuje też z innymi zespołami, m.in. Blues Flowers, Engerling i Konoba. Występowała z wieloma znanymi muzykami, m.in. z Wojciechem Karolakiem, Leszkiem Winderem, Jerzym Styczyńskim, Leszkiem Cichońskim oraz Bobem Margolinem, Billy Gibsonem, Seckou Keitą, Ritą Engedalen, Bobem Brozmanem, Gregiem Szłapczyńskim i Slidin' Slimem.

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Muzyka Magdy Piskorczyk to przygotowywane przez nią aranżacje standardów soulowych, bluesowych, funkowych, rockowych, jazzowych i muzyki gospel oraz jej własne kompozycje inspirowane tymi nurtami.

Jan Chojnacki stwierdził, że „jej muzyka jest oryginalna, ale nie udziwniona, wierna korzeniom, a jednocześnie współczesna, bardzo oszczędna w formie i pełna emocji”[3].

Gospel to jedna z największych muzycznych miłości Magdy Piskorczyk. Spośród wykonawców tego gatunku Magda najbardziej ceni twórczość Mahalii Jackson. Odrębne koncerty prezentujące standardy gospel artystka przedstawiła w Polsce, w Niemczech, na Węgrzech, w Anglii (na festiwalu City Sings Gospel w Liverpoolu) i we Francji (na festiwalu Blues Sur Seine)[4].

Magda Piskorczyk jest zainteresowana muzyką etniczną z różnych stron świata, którą włącza do repertuaru[5]. Śpiewa głównie po angielsku, czasami po polsku, ale także w innych językach, np. hiszpańskim, kreolskim czy afrykańskich: Bambara i Tamaszek.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Magda Piskorczyk śpiewała regularnie już we wczesnym dzieciństwie. W muzycznym poszukiwaniu znalazła się na krótko w repertuarze rockowym, by ostatecznie stwierdzić, że najlepiej czuje się w bliskim korzeni akustycznym graniu bluesowym, muzyce gospel, jazzie i gatunkach pokrewnych[6].

W 2001 zadebiutowała na konkursie festiwalu Jesień z Bluesem w Białymstoku, gdzie z zespołem Sexy Mama została laureatką Pierwszej Nagrody. Rok później, także w Białymstoku, rozpoczęła karierę solową. Współtworzyła trio Terraplane, występowała w duetach z Michałem Kielakiem (harmonijka), Arkadiuszem Osenkowskim (saksofon), Markiem Kapłonem (gitara), Olą Siemieniuk (gitara) i Karolina Koriat (wokal). W 2003 na płycie Spoko Wodza grupy Blues Flowers ukazał się utwór Nie będę grzeczną dziewczynką, popularnie zwany Odlotówką, napisany przez Jaromiego. W 2003 i 2005 wystąpiła na Dużej Scenie Festiwalu Rawa Blues.

Została wybrana Wokalistką Roku 2003, a potem także 2004, 2006, 2009, 2011, 2012 i 2013 w ankiecie czytelników kwartalnika Twój Blues.

W 2004 Piskorczyk została przyjęta do udziału w największym międzynarodowym konkursie bluesa International Blues Challenge 2005 w Memphis. Rev. Rabia z Berkeley, amerykańska śpiewaczka bluesowa, tak napisała o artystce na swej stronie internetowej: Największe z ostatnich odkryć w aktywnym i ekscytującym polskim bluesie. (...) Ta dziewczyna musi naprawdę kochać bluesa. Tak młoda i ze Wschodniej Europy! Doskonała! Ona jest lepsza niż wielu amerykańskich śpiewaków bluesowych![6].

W 2005 nakładem wydawnictwa MTJ ukazała się studyjna płyta zatytułowana Blues Travelling nagrana przy współudziale kompozytora jazzowego Michała Urbaniaka (który przyjął zaproszenie, będąc pod wrażeniem, jak sam stwierdził, jej bestialskiej prawdziwości[6]) i przyjaciół. Od 2005 roku regularnie występuje z własnym zespołem.

W 2005 Magdę Piskorczyk powtórnie zakwalifikowano do udziału w konkursie IBC, gdzie ponownie dotarła do półfinału. Vicky i Joe Price (Finaliści konkursu) na stronie internetowej napisano: Widzieliśmy mnóstwo fantastycznych wykonawców, ale naszą faworytką jest Magda Piskorczyk z Polski. Magda ma „niebieski ogień” w swojej duszy i potrafiła dzielić ten ogień ze słuchaczami. Opinie jurorów:

  • Dobra energia. Radość. Dobry wokal. Duża umiejętność angażowania publicznościBonnie Tallmaw
  • Bardzo wciągający występ. Podoba mi się sposób, w jaki angażujesz publiczność w swój występ. Świetne brzmienie – śmiałe, odważne, energiczne i z charakterem – to jest to! Tak właśnie według mnie powinien brzmieć blues! Dobry dobór repertuaru w Twoim secie! Bardzo dobrze! Szybko, wolno, wesoło, smutno. Dzięki temu Twój występ to znakomity show!Mark Loft
  • Twój Muddy Water Blues był znakomity! Zapamiętam go na długo! Świetnie!John Pfeiffer[6].

W 2007 rozpoczęła prace nad specjalnym programem zatytułowanym W hołdzie Mahalii Jackson, zawierającym interpretacje utworów znanych z płyt Królowej Muzyki Gospel.

W marcu 2008 nakładem wydawnictwa Artgraff ukazała się pierwsza koncertowa płyta Piskorczyk zatytułowana Magda Live z zapisem akustycznego koncertu z RGstudia Radia Gdańsk. W nagraniu uczestniczył zespół Magdy w składzie: Aleksandra Siemieniuk, Arkadiusz Osenkowski, Roman Ziobro, Maksymilian Ziobro. Płyta zawiera 13 utworów i multimedia, m.in. 15-minutowy film wideo z zarejestrowanego koncertu[7]. Rok później płyta otrzymała nominację do nagrody Fryderyk w kategorii Album Roku – Blues.

W maju 2008, w czasie festiwalu Las, Woda & Blues, w miejscowości Sława koło Zielonej Góry odsłonięta została pierwsza w Polsce Aleja Gwiazd Bluesa z gwiazdami: Magdy Piskorczyk, Tadeusza Nalepy i Sławka Wierzcholskiego. W czasie tej uroczystości Piskorczyk i Wierzchowski odcisnęli swe dłonie.

W 2009 artystka została zaproszona do międzynarodowego zespołu Konoba, wykonującego tradycyjną muzykę Afryki Zachodniej. W grupie tej śpiewała, grała na gitarze basowej i akustycznej oraz na instrumentach perkusyjnych. Współpraca trwała do roku 2012.

Wiosną 2010 Piskorczyk odbyła pierwsze tournée po Skandynawii. W połowie 2010 ukazała się płyta nagrana rok wcześniej w Tarnobrzegu ze Szwedzkim wokalistą, gitarzystą i kompozytorem Slidin’ Slimem, zatytułowana Live at Satyrblues[8]. Na płycie tej usłyszeć można też Aleksandrę Siemieniuk (gitary) i Grzegorza Zawilińskiego (perkusja i instrumenty perkusyjne), którzy wówczas stanowili trzon Magdy zespołu.

W marcu 2011 artystka wystąpiła w Oslo i Notodden w Norwegii, zaproszona między innymi przez tamtejszą wokalistkę Ritę Engedalen. Reprezentowała firmę Hohner na targach Musikmesse we Frankfurcie. Utwór I’d Rather Go Blind znalazł się na dwóch kompilacjach wydanych w Singapurze i Malezji. W ciągu kilkunastu miesięcy wydawnictwo EQU Music z Singapuru wydało jeszcze 6 składanek z utworami wykonywanymi przez polską wokalistkę: Darkness on the Delta, Temptation, Work Song i I’ve Got The Blues And I Can’t Be Satysfied. Brytyjski magazyn Blues Matters opublikował wywiad z Piskorczyk, przeprowadzony przez muzyka Briana Kramera.

26 października 2011 uczciła stulecie urodzin Mahalii Jackson specjalnym koncertem w warszawskim Palladium. Magdzie Piskorczyk towarzyszył jej zespół (Aleksandra Siemieniuk, Roman Ziobro, Jacek Cichocki, Marcin Jahr, Adam Rozenman), chór Gospel Band kierowany przez Magdalenę Supeł oraz – jako gość specjalny – Wojciech Karolak, wirtuoz organów Hammonda. Kolejne koncerty w hołdzie Mahalii Jackson odbyły się m.in. w Filharmonii Gdańskiej, Auli Audytorium Maximum UJ w Krakowie, Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim, na X Opole Gospel Festival w Filharmonii Opolskiej i w Iławie na festiwalu Złota Tarka.

Jesienią 2011 Magda Piskorczyk wydała dwie nowe płyty: studyjny album gospel Mahalia przygotowany w hołdzie Mahalii Jackson oraz podwójny album Afro Groove prezentujący zapis koncertu nagranego z Billy Gibsonem – wirtuozem harmonijki z Memphis, laureatem Blues Award. Materiał na tym wydawnictwie to połączenie muzyki o korzeniach afroamerykańskich (soul, blues, jazz, funk) z rytmami i melodiami etnicznymi, zwłaszcza zachodnio-afrykańskimi. Na płycie tej Piskorczyk (wokal, gitara akustyczna i basowa, aranżacje), towarzyszą: Billy Gibson (harmonijka i wokal) oraz zespół Magdy w składzie: Aleksandra Siemieniuk (gitara dobro i elektryczna), Marcin Jahr (perkusja) i Adam Rozenman (perkusjonalia). Pod koniec roku płyta ukazała się także w Japonii. W 2012 Afro Groove zostało wybrane Koncertowym albumem roku 2011 w ankiecie portalu wasser-prawda.de zarówno przez Internautów, jak i redakcję magazynu[9]. Obie płyty wydane w 2011 roku, czyli Afro Groove i Mahalia otrzymały nominację do Nagrody Fryderyk 2012.

Jesienią 2012 dała serię koncertów na Tajwanie, gdzie wystąpiła między innymi na festiwalu 9 Blues Bash w Tajpej[10], zaproszona przez tamtejsze stowarzyszenie bluesowe[11].

W latach 2011-2012 udzielała się też jako instruktor na autorskich warsztatach muzycznych Magda Piskorczyk Masterclass w Ośrodku Kultury Ochota w Warszawie. Ich owocem jest nagrana w studio OKO i wydana w 2012 roku płyta Magda Piskorczyk Masterclass. Magda była nie tylko pomysłodawcą całości zajęć i koncepcji płyty, ale też jej producentem muzycznym, realizatorką dźwięku i miksu. Płyta prezentuje 11 bardzo różnych stylistycznie utworów wybranych wraz z nią przez uczestników zajęć[12]. Od 2012 uczy też w swojej klasie według własnego programu autorskiego w ramach Bluesa nad Bobrem w Kliczkowie.

W grudniu 2012, na festiwalu Jesień z Bluesem w Białymstoku, obchodziła 10-lecie kariery solowej.

Od 2014 pełni funkcję Dyrektora Artystycznego warsztatów Blues nad Bobrem[13].

Zespół[edytuj | edytuj kod]

Magda Piskorczyk (wokal, aranżacje, kompozycje, gitara akustyczna, elektryczna i basowa oraz instrumenty perkusyjne) występuje z zespołem w składzie:

Skład poszerzony i projekty specjalne, np. gospel:

Wcześniejsi członkowie zespołu:

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Magda Piskorczyk – Make Your Spirit Fly, reedycja, digipak, Krakowskie Klimaty Muzyczne (2017)[14]
  • Magda Piskorczyk – Mahalia, Artgraff (2011)
  • Magda Piskorczyk feat. Billy Gibson – Afro Groove, Artgraff (2011), BSMF Records Japonia (2011)
  • Magda Piskorczyk & Slidin’ Slim – Live at Satyrblues, Artgraff (2010)
  • Magda Piskorczyk – Magda Live, Artgraff (2008)
  • Magda Piskorczyk – Blues Travelling, MTJ (2005)
  • Magda Piskorczyk – Make Your Spirit Fly, demo (2002)

Inne projekty[edytuj | edytuj kod]

  • Magda Piskorczyk Master Class, Ośrodek Kultury Ochoty (2012)[14]
  • The Jam Session Band – One Night At Satyrblues Live, OKO (2003)

Gościnnie i projekty specjalne[edytuj | edytuj kod]

  • Monomotiv & Aleksandra Siemieniuk – Koldfusion (2016)[14]
  • Blues Menu – Nie samym bluesem (2013)
  • Antoni KrupaAmela. blues o rozwianych włosach na wietrze, Radio Kraków (2012)
  • J.J.Band – Blues. J.J.Band i przyjaciele grają utwory Tadeusza Nalepy (2010)
  • Blues FlowersSmacznego!, Flower Records (2008)
  • Blues Flowers – Bluesmenty, Flower Records (2005)
  • Chorzy na bluesa śpiewają utwory Sławka Wierzcholskiego, Omerta Art (2004)
  • Blues Flowers – Spoko Wodza, Flower Records (2003)
  • Blues Flowers – Nie będę grzeczną dziewczynką (singiel), Flower Records (2003)
  • Blues Flowers – Cieszmy się jak dzieci (singiel), Flower Records (2003)

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

  • JAZZ Audiophile Edition Two, CD, Singapur 2021, utwór Temptation[14];
  • Absolute Acoustic, 2CD, Singapur 2016, utwór Darkness On The Delta;
  • Jazz Studio, CD, Singapur 2016, utwór Temptation;
  • Amazing Jazz, CD, Singapur 2015, utwór I’d Rather go Blind;
  • The Best Blues...Ever!, 4CD box, EMI Music Polska 2012, utwór Darkness On The Delta;
  • When Blues Meets Jazz, 2CD audiofilskie, Singapur 2012, utwór I've Got The Blues And I Can't Be Satysfied;
  • Jazz Unlimited Vol.3, 2CD audiofilskie, utwór Temptation, Singapur (2012)
  • Great Songwriters’ Songbook, CD, utwór Temptation, Singapur (2012)
  • Jazz Bar, utwór „Work Song”, Singapur (2012)
  • Acoustic Edition II, CD audiofilskie, utwór Darkness on the Delta, Singapur (2012)
  • Jazz Unlimited, 2CD, utwór I’d Rather go Blind, Singapur (2011)
  • Jazz Addiction, CD audiofilskie, utwór I’d Rather go Blind, Singapur (2011)
  • Smooth jazz po polsku, 3CD, utwór Nie będę grzeczną dziewczynką, MTJ (2010)
  • 17 International Gastroblues Festival DVD, Węgry (2009)
  • Antologia Polskiego Bluesa 2, utwory: Never Make Your Move Too Soon i z Blues Flowers: W pamiętniku Cię zapiszę, Polskie Stowarzyszenie Bluesowe i 4evermusic (2009)
  • Blues sur Seine Fete Ses 10 Ans, utwór Walking Blues, wyd. Blues sur Seine, Francja (2008)
  • Antologia Polskiego Bluesa, utwory: All of Me i Muddy Water Blues, Polskie Stowarzyszenie Bluesowe i 4evermusic (2008)
  • Blues sur Seine, 8eme edition, utwór Help Me, wyd. Blues sur Seine, Francja (2006)

Festiwale międzynarodowe[edytuj | edytuj kod]

Magda Piskorczyk była gościem wielu międzynarodowych festiwali, między innymi[15]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej). www.zpav.pl. [dostęp 2010-10-03]. (pol.).
  2. Zicazine.
  3. Okładka płyty CD Magdy Piskorczyk Blues Travelling.
  4. Projekt Mahalia – informacje.
  5. Magda Piskorczyk: „Afro Groove” to gatunek, który gram [online], Bluesonline.pl, 1 grudnia 2011 [dostęp 2021-10-16] (pol.).
  6. a b c d Biografia.
  7. Magda Live – strona informacyjna.
  8. Magda Piskorczyk i Slidin’ Slim – strona informacyjna.
  9. wasser-prawda.de – wyniki ankiety Blues 2011.
  10. Live Wire - Taipei Times [online], www.taipeitimes.com, 21 września 2012 [dostęp 2023-06-03].
  11. Magda Piskorczyk na Tajwanie - NetFan.pl [online], NetFan.pl - Informacyjny Serwis Muzyczny [dostęp 2023-06-03] (pol.).
  12. CD Masterclass info.
  13. Strona internetowa Festiwalu Blues Nad Bobrem.
  14. a b c d Dyskografia [online], Magda 'Magic' Piskorczyk [dostęp 2021-10-16] (pol.).
  15. Festiwale [online], Magda 'Magic' Piskorczyk [dostęp 2021-10-16] (pol.).
  16. Suwałki Blues Festival [online], web.archive.org, 2 września 2011 [dostęp 2021-10-16] [zarchiwizowane z adresu 2011-09-02].
  17. Jimiway Blues Festival 2006 [online], INFOMUZA.PL, 6 września 2006 [dostęp 2021-10-16] (pol.).
  18. zbymal, Jimiway Blues Festival 2017 [online], Bies Czad Blues, 3 października 2017 [dostęp 2021-10-16] (pol.).
  19. bluestracje - Start, web.archive.org, 11 maja 2007 [dostęp 2021-10-16] [zarchiwizowane 2007-10-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]