Mako Mermaids: Syreny z Mako

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mako Mermaids: Syreny z Mako
Mako Mermaids
Mako: Island of Secrets
Inny tytuł Mako Mermaids: An H2O Adventure
Gatunek serialu przygodowo-fantastyczny
Kraj produkcji  Australia
Oryginalny język australijski
Twórcy Jonathan M. Shiff
Główne role Lucy Fry (seria 1)
Ivy Latimer (seria 1)
Amy Ruffle
Chai Romruen
Isabel Durant (seria 2)
Allie Bertram (seria 2)
Alex Cubis (seria 2)
Muzyka tytułowa "I Just Wanna Be"
Tekst: Pete Dacy, Jack Dacy, Matt Beckley, David Cameron
Wykonanie:
Chantelle Defina & Jack Dacy
Liczba odcinków 52
Liczba serii 2
Lista odcinków
Produkcja
Produkcja Jonathan M. Shiff
Reżyseria Evan Clarry
Grant Brown
Scenariusz Sam Carroll
Anthony Morris
Chris Roache
Max Dann
Simon Butters
Michael Joshua
Czas trwania odcinka 23-25 min.
Emisja
Stacja telewizyjna Australia Network Ten (2013) / Eleven (od 2013)
Stany Zjednoczone Netflix
Niemcy ZDF
Polska Disney Channel
Format obrazu 576i (SDTV)
Format dźwięku Stereo
Kraj oryginalnej emisji Australia
Lata emisji Stany Zjednoczone 2013 - obecnie
Polska 2013 - obecnie
Pierwsza emisja 26 lipca 2013
Data premiery Stany Zjednoczone 26 lipca 2013[1]
Polska 31 grudnia 2013
Status trwający
Chronologia
Powiązane H2O - wystarczy kropla
Oficjalna strona serialu

Mako Mermaids: Syreny z Mako (ang. Mako Mermaids: Island of Secret, 2013-obecnie) – australijski serial telewizyjny wyprodukowany przy współpracy z Ten Network Australia oraz Nickelodeon Australia. Spin-off popularnego H2O - wystarczy kropla.

Produkcja ruszyła 8 maja 2012 roku i trwała do 12 października tego samego roku.[2] Pierwszy sezon kosztował w sumie 12 mln dolarów australijskich.[3]

Produkcja drugiego sezonu ruszyła w styczniu 2014 roku[4] i trwała do lipca, zaś premiera zaplanowana jest na 2015 rok.[5][6] 16 września 2014 na oficjalnym kanale twórcy serialu, na portalu YouTube, został opublikowany jego oficjalny zwiastun.[7]

26 listopada 2014 Screen Australia potwierdził, iż ma w planach produkcję trzeciej serii serialu[8], która ma liczyć 16 odcinków, a premierę przewidziano na 2016 rok.[9]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja serialu, podobnie jak w H2O - wystarczy kropla, rozgrywa się w mieście Gold Coast w Australii.

15-letni Zac wraz ze swym przyjacielem Camem wybierają się na biwak na Mako. Wyspa nadzorowana jest przez syreny. Dzień biwaku jest dniem pełni księżyca - przypadkowo Zac wpada do jeziorka poprzez tajemne przejście. Trzy syreny - Lyla, Nixie i Sirena mu pomagają. Następnego dnia odkrywa, że potrafi kontrolować wodę i staje się odpowiednikiem trytona. Sytuacja ta powoduje różnego rodzaju kłopoty dla syren, z którymi chłopak nawiązuje kontakt. One same są syrenami od narodzin i potrafią żyć tylko w wodzie. Za pomocą księżycowego pierścienia udaje im się uzyskać nogi. Z każdym krokiem oswajają się z lądem oraz uczą się chodzić i zachowywać jak normalny człowiek. Jednak by wszystko było w porządku, syreny muszą odebrać Zacowi moce zanim staną się potężniejsze.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Główni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Sirena (Amy Ruffle) - jedna z głównych bohaterek serialu. Jej najlepszymi przyjaciółkami są Lyla i Nixie. Sirena to osoba naiwna i bardzo ufna, która często podporządkowuje się innym.

Nixie (Ivy Latimer) - Nixie to osoba ryzykowna i kochająca dobrą zabawę, przez co często wpada w kłopoty, gdyż najpierw działa a  potem myśli. Ciekawi ją życie "Ludzi Lądu". 

Lyla (Lucy Fry) - Lyla jest zdeterminowaną i porywczą syreną. Na początku ma tylko jeden cel - wyruszyć na ląd, znaleźć Zaca i odebrać mu moce. Jednak nie wszystko idzie po jej myśli, gdyż po krótkim czasie zaczyna coś do niego czuć.

Zac Blakely (Chai Romruen) - Zac ma 16 lat. Podczas biwaku wpadł do księżycowego jeziorka. Była to pełnia więc zamienił się w trytona.

Drugoplanowi bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Cam (Dominic Deutscher) - Cam jest najlepszym przyjacielem Zaca i pierwszą osobą, która dowiaduje się o jego zdolnościach.  Początkowo próbuje znaleźć sposób, by wykorzystać sytuację dla zysku.

Rita Santos (Kerith Atkinson) - Rita wydaje się twarda i stanowcza, lecz tak naprawdę jest to osoba pełna radości i ambicji. Jest zmuszana utrzymywać swoją tożsamość w tajemnicy przez co jej życie było i jest dosyć chaotyczne. Gdy w jej życiu pojawiły się trzy syreny, Rita postanowiła im pomóc, co świadczy o jej współczuciu.

Evie McLaren (Gemma Forsyth) - Evie jest dziewczyną Zaca. Jest to osoba ambitna, wyluzowana, wysportowana i wojownicza. Na początku poznajemy ją jako pełną energii dziewczynę. Jednak gdy w jego życiu pojawiają się trzy syreny jej nastawienie nieco się zmienia. Prócz nauki w szkole pracuje w "Ocean Cafe".

Carly (Brooke Nichole Lee) - Carly jest najlepszą przyjaciółką Evie. Dziewczyna jest miła i życzliwa, zakochana w Davidzie, dlatego denerwuje się, gdy Sirena jest w pobliżu. Próbowała odbić jej chłopaka, ale zauważyła, że dla niego najważniejsza jest Sirena.

Aktor Rola Sezon
GŁÓWNA OBSADA
Lucy Fry[10] Lyla 1
Ivy Latimer[10] Nixie 1
Amy Ruffle[11] Sirena 1-2
Chai Romruen[12] Zac 1-2
Isabel Durant[13] Ondina 2
Allie Bertram[13] Mimmi 2
Alex Cubis[13] Erik 2
OBSADA DRUGOPLANOWA
Gemma Forsyth[14] Evie 1-2
Dominic Deutscher Cam 1-2
Kerith Atkinson Rita 1-2
Rowan Hills David 1-2
Brooke Nichole Lee Carly 1-2

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: SDI Media Polska
Reżyseria: Artur Kaczmarski
Dialogi:

W wersji polskiej udział wzięli:

W pozostałych rolach:

i inni

Lektor: Artur Kaczmarski

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

Seria Liczba odc. Premiera na świecie Finał na świecie Premiera w Polsce Finał w Polsce
1 26 26 lipca 2013 15 września 2013 31 grudnia 2013 28 września 2014
2 26 13 lutego 2015 5 kwietnia 2015 2015 N/A
3 16 2016 2016 N/A N/A

Tytuł na świecie[edytuj | edytuj kod]

Początkowo serial został zapowiedziany jako Mako: Island of Secrets, później jako Secret of Mako Island, jednak ostatecznie wydany został jako Mako Mermaids. Jednakże w krajach anglojęzycznych serial posiada różne tytuły. W Australii pozostała pierwotna nazwa - Mako: Island of Secrets, w Stanach Zjednoczonych: Mako Mermaids, a w Wielkiej Brytanii jest to Mako Mermaids: An H2O Adventure.

Przypisy