Maksymin Trak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Maksymin Trak
Max thrax.jpg
Imiona Gaius Iulius Verus Maximinus
Panował jako Imperator Caesar Gaius Iulius Verus Maximinus Augustus
nie zaliczony w poczet bogów
Czas panowania marzec 235 r. – czerwiec 238 r.
Data urodzin 172 r. lub 173 r.Tracja lub Mezja Dolna
Data śmierci czerwiec 238 r. – pod Akwileją
Moneta
Maximinus I Denarius 237 .jpg
Lista cesarzy rzymskich
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Gaius Iulius Verus Maximinus, Maksymin I, Maksymin Trak ur. 172 albo 173, zm. 238) – cesarz rzymski od marca 235 do czerwca 238.

Maksymin jest uważany za pierwszego barbarzyńcę (nie-Rzymianina), który nosił cesarską purpurę; był też pierwszym cesarzem, który nigdy nie pojawił się w Rzymie. Jest pierwszym z całego szeregu tzw. cesarzy-żołnierzy, zaś jego rządy uważa się za początek kryzysu cesarstwa rzymskiego w III wieku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się najprawdopodobniej w Tracji. Nie zachowały się żadne pewne informacje o jego rodzinie (poza wzmianką w ,,Historia Augusta", która mówi, iż jego ojciec był Germaninem, a matka pochodziła z irańskiego ludu Alanów- jednak dane te są zmyślone przez autora dzieła). Wiadomo, że pochodził z niższych warstw społecznych, a w młodości zajmował się pasterstwem.

W czasach rządów Septymiusza Sewera wstąpił do armii rzymskiej. Po śmierci Karakalli i przejęciu władzy przez Makryna na krótko porzucił służbę. Za panowania Aleksandra Sewera mianowany prefektem rekrutów.

W roku 235 Maksymin został obwołany cesarzem przez żołnierzy stacjonujących nad Renem. Wybór został zatwierdzony przez senat rzymski. Rządy Maksymina spotkały się z niezadowoleniem – już w 235 roku cesarzem został obwołany Kwartynus, a w 238 Gordian I, który został uznany przez senat za prawowitego władcę (Maksymin został natomiast ogłoszony wrogiem publicznym, a jego stronnicy w Rzymie zostali wymordowani).

Pomimo śmierci Gordiana w Kartaginie senat nie poddał się władzy Maksymina lecz powołał dwóch nowych cesarzy Pupiena i Balbina.

Maksymin zginął podczas oblężenie Akwilei, zamordowany przez własnych żołnierzy. Wraz z nim zginął jego syn Gajusz Juliusz Werus Maksym (od roku 236 cezar).

W literaturze[edytuj | edytuj kod]

Maksymin jest bohaterem powieści Ewy Nowackiej pt. Maksymin Trak (Warszawa 1975).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Historycy cesarstwa rzymskiego. Żywoty cesarzy od Hadriana do Numeriana. Przekł., wstęp i komentarz Hanna Szelest. Warszawa: ISKRY, 1966.
  • Aleksander Krawczuk: Poczet cesarzy rzymskich. Warszawa: ISKRY, 2006.


Poprzednik
Aleksander Sewer
Imperatores Romani.svg Cesarz rzymski
235 - 238
Imperatores Romani.svg Następca
Gordian I i Gordian II