Malkiszua

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Malkiszua (Izrael))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Malkiszua
מלכישוע
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jizreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Doliny Źródeł
Wysokość 512 m n.p.m.
Populacja (2010)
• liczba ludności

82
Kod pocztowy 19170
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Malkiszua
Malkiszua
Ziemia 32°26′20″N 35°24′48″E/32,438889 35,413333
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Malkiszua (hebr. מלכישוע; oficjalna pisownia w ang. Malkishua) – wieś terapeutyczna położona w Samorządzie Regionu Doliny Źródeł, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wioska jest położona na wysokości 512 metrów n.p.m. w masywie górskim Gilboa, który góruje od strony południowej nad intensywnie użytkowaną rolniczo Doliną Bet Sze'an. Znajduje się ona tuż przy szczycie góry Har Malkiszua (536 metry n.p.m.), najwyższym punkcie Gilboa. Po stronie północnej spływa strumień Kiszon, a na wschodzie strumień Malkiszua. Okoliczne wzgórza są zalesione. W odległości około 500 metrów na zachód od wioski przebiega mur bezpieczeństwa oddzielający terytorium Izraela od Autonomii Palestyńskiej[1]. W jej otoczeniu znajduje się kibuc Meirav, oraz moszawy Revaja i Sde Trumot. Po stronie palestyńskiej jest miasto Deir Abu Daif, oraz wioski Jalbun, al-Mudżajjir i al-Mutilla.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Malkiszua jest położona w Samorządzie Regionu Doliny Źródeł, w Poddystrykcie Jizreel, w Dystrykcie Północnym.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo została tutaj założona w 1982 roku osada Meirav. Utworzyli ją członkowie żydowskiego ruchu Nahal, którzy pełnili służbę wojskową prowadząc jednocześnie studia religijne. W 1987 roku nastąpiło przeniesienie kibucu na odległe o 1,5 km wzgórze, położone na północny wschód stąd. Lokalizacja na szczycie góry Malkiszua została wówczas tymczasowo opuszczona. W 1990 roku utworzono tutaj wioskę terapeutyczną, której celem jest leczenie narkomanów. Początkowo był to ośrodek leczniczy tylko dla dorosłych, ale w 1995 roku otworzono także oddział dla młodocianych narkomanów. Wioskę prowadzi stowarzyszenie Amutat Neve Malkishua[2].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa wioski pochodzi od szczytu góry na której się znajduje, ale jest także związana z Malkiszua. Był on jednym z synów króla Saula, który przypuszczalnie zginął właśnie przy tej górze.

Lecznictwo[edytuj | edytuj kod]

Celem działalności ośrodka jest zapewnienie osobom uzależnionym życia w izolowanym środowisku o wysokim stopniu samowystarczalności. Osoby leczone uczą się osobistej odpowiedzialności. Ośrodek ma zdolność przyjąć do 200 pacjentów. Według informacji z 2010 roku, w ośrodku przebywało 82 pacjentów.

Ośrodek podlega pod Ministerstwo Opieki Społecznej.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z wioski wyjeżdża się lokalną drogą na północny zachód do kibucu Meirav i do drogi nr 667, którą można zjechać z masywu Gilboa do Doliny Beit Szean.

Przypisy

  1. The Separation Barrier Map (ang.). W: B´Tselem [on-line]. 2008. [dostęp 2012-05-17].
  2. Malkiszua (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. 2008. [dostęp 2012-05-17].