Mama (singel)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Mama
Singel grupy Spice Girls
z albumu Spice
Strona A Who Do You Think You Are
Strona B Baby Come Round
Wydany 3 marca 1997(UK)
16 kwietnia 1997(JAP)
Format Vinyl (12"), kaseta, CD single
Nagrywany 1996
Gatunek pop
Długość 5:05 (3:33, 3:40)
Wytwórnia Virgin
Produkcja Matt Rowe, Richard Stannard
Tekst Spice Girls, Matt Rowe i Richard Stannard
Singel po singlu

Mama- to czwarty singiel girlsbandu Spice Girls w składzie Victoria Beckham (Posh), Emma Bunton (Baby), Geri Halliwell (Ginger), Melanie Chisholm (Sporty) i Melanie Brown (Scary). Singiel pochodzi z debiutanckiej płyty Spice i został wydany na podwójnej stronie A z utworem "Who Do You Think You Are" 3 marca 1997. Był nagrywany w 1996 roku. W Wielkiej Brytanii singiel został sprzedany w liczbie 600.000 kopii. Słowa do utworu standardowo napisały Spicetki, prócz nich również Matt Rowe i Richard Stannard, którzy zajęli się też produkcją. British Phonography Indostry przyznało singlowi certyfikat platyny. B-sidem obydwóch utworów był "Baby Come Round".

Wydania singla i popularność[edytuj | edytuj kod]

Singiel został wydany w Wielkiej Brytanii wraz z piosenką "Who Do You Think You Are" na podwójnej stronie A. Podobnie uczyniono to w większości innych krajów Europy. Niektóre miały też osobne single (np. Australia). W Niemczech "Mama" okazała się popularniejsza niż ten drugi utwór, więc została wydana w specyficznej formie- płyta była w kształcie serca na na jej wierzchu dodano kolejny wers z refrenu, zmieniając tytuł na MAMA I LOVE YOU. Utwór "Mama" został niemalże natychmiast podchwycony, zyskując niezwykłą popularność wśród dzieci. Po dziś dzień jest on wykorzystywany do świętowania w Dzień Matki.

Teledysk[edytuj | edytuj kod]

Muzyczne wideo nagrane do utworu, Spice Girls zadedykowały mamom. Podczas śpiewania piosenki, mamy każdej z pięciu dziewczyn pokazywały ich zdjęcia a małe aktorki, mające naśladować małe Spicetki, które śmieją się, tańczą i bawią. Istnieją trzy wersje wideo, ale ta powyżej jest najbardziej rozpoznawalna. Trwa ona 3:33 minuty, ale sam utwór wydany na singlu 5:05 minut (choć "radio edit" ma długość 3:40).

Daty wydania i certyfikaty[edytuj | edytuj kod]