Maor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maor
מאור
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Hajfy
Wysokość 30 m n.p.m.
Populacja (2007)
• liczba ludności

914
Nr kierunkowy +972 4
Kod pocztowy 38830
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Maor
Maor
Ziemia 32°25′25″N 35°00′18″E/32,423611 35,005000
Portal Portal Izrael

Maor (hebr. מאור) – moszaw położony w samorządzie regionu Menashe, w Dystrykcie Hajfy, w Izraelu.

Leży w północno-wschodniej części równiny Szaron na południe od masywu górskiego Karmel, w otoczeniu miast Baqa-Jatt i Hadera, miasteczka Pardes Hanna-Karkur, kibucu Lehavot Haviva, moszawów Sde Icchak i Talmei Elazar, oraz wiosek Shaar Menashe i Meiser. Na północ od moszawu znajduje się baza lotnicza Ein Shemer.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Moszaw został założony w 1952 przez żydowskich imigrantów z Rumunii i Polski, którzy wyprowadzili się z miasta Hajfa z pragnieniem zamieszkania na wsi. Po kilku latach moszaw został opuszczony i w 1957 ponownie założony przez grupę imigrantów z Jemenu.

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W moszawie jest ośrodek kultury i boisko do piłki nożnej.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie, uprawach w szklarniach i sadownictwie.

Moszaw leży w bezpośrednim sąsiedztwie bazy lotniczej Ein Shemer, która obecnie jest wykorzystywana głównie do celów cywilnych. Na mocy zawartych porozumień Siły Powietrzne Izraela wyraziły zgodę na wykorzystywanie bazy Ein Shemer do celów cywilnych[1]. Przy lotnisku działa nieliczny klub, którego członkowie dysponują trzema szybowcami i jednym samolotem szkolno-turystycznym Piper Cub Organizują oni kursy szybowcowe oraz oferują loty wycieczkowe[2].

Panorama moszawu Maor

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Na wschód od moszawu przebiega autostrada nr 6, brak jednak możliwości bezpośredniego wjazdu na nią. Z moszawu wyjeżdża się na wschód na drogę nr 581 ISR-HW581.png, którą jadąc na północ dojeżdża się do drogi nr 574 ISR-HW574.png i wioski Shaar Menashe, lub jadąc na południe dojeżdża się do drogi ekspresowej nr 61 ISR-HW61.png i kibucu Lehavot Haviva. Lokalna droga prowadzi na wschód do miasta Baqa-Jatt.

W sąsiedztwie moszawu jest planowane poprowadzenie nowej autostrady nr 9 ISR-HW9.png.

Przypisy

  1. Nachum Langenthal: Israel's Aviation Policy in the Coming Years (ang.). W: The Fisher Brothers Institute for Air and Space Strategic Studies [on-line]. [dostęp 23 kwietnia 2009]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-07-11)].
  2. David Eisenman: Gliding in Israel (ang.). W: Gliding and Motorgliding International Magazine [on-line]. 29 listopada 2004. [dostęp 23 kwietnia 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]