Marcello Pera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marcello Pera
Marcello Pera.jpg
Data i miejsce urodzenia 28 stycznia 1943
Lukka
Przewodniczący Senatu
Przynależność polityczna Forza Italia
Okres urzędowania od 30 maja 2001
do 27 kwietnia 2006
Poprzednik Nicola Mancino
Następca Franco Marini
Odznaczenia
Odznaka za Zasługi dla Republiki Austrii - Wielka Złota Odznaka Honorowa na Wstędze Wielki Oficer Orderu Trzech Gwiazd (Łotwa) Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP Krzyż Wielki Orderu Infanta Henryka (Portugalia) Kollana Orderu Błogosławionego Piusa IX Krzyż Wielki Orderu Pro Merito Melitensi – Klasa Specjalna

Marcello Pera (ur. 28 stycznia 1943 w Lukce) – włoski polityk i profesor filozofii, były przewodniczący Senatu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1972 ukończył studia z zakresu filozofii na Uniwersytecie w Pizie. Cztery lata później rozpoczął karierę akademicką na tej uczelni, w 1992 został profesorem filozofii. Wykładał jako profesor wizytujący w szkołach wyższych krajowych i zagranicznych, m.in. w London School of Economics.

Specjalizuje się w badaniu dzieł Karla Poppera, austriackiego filozofa, ideologa i promotora "społeczeństwa otwartego". Jest współautorem (wraz z kardynałem Josephem Ratzingerem, późniejszym papieżem Benedyktem XVI) książki Bez korzeni, traktującej o postępującym upadku moralnym Europy. Publikuje także w prasie codziennej, m.in. w "Corriere della Sera" i "La Stampa".

Należał do Włoskiej Partii Socjalistycznej, po jej rozwiązaniu przystąpił do z centroprawicowego Forza Italia, Silvia Berlusconiego, współtworzącej później Lud Wolności. Od 1996 do 2013 nieprzerwanie sprawował mandat senatora (XIII, XIV, XV i XVI kadencji). W latach 2001–2006 zajmował stanowisko przewodniczącego Senatu XIV kadencji.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]