Marcin Borzymowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Marcin Borzymowski herbu Łada (ur. ok. 1630, data śmierci nieznana) – polski poeta epoki baroku, autor poematu epickiego o tematyce marynistycznej Morska nawigacyja do Lubeka, będącego opisem podróży, którą autor odbył w 1651 do niemieckiego portu w Lubece.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Niewiele wiadomo o życiu Borzymowskiego. Żył za czasów Jana Kazimierza. Pochodził z drobnej szlachty spod Łukowa lub z ziemi wiskiej. Ojcem jego zapewne był Wojciech, malarz zmarły w 1662[1]. Miał ponadto 2 braci: Jana Maksymiliana – skarbnika wiskiego i Macieja. Znał literaturę klasyczną i polską. Latem 1651 odbył podróż morską z Gdańska do Lubeki. Prawdopodobnie znał bliżej Jana Zamoyskiego Sobiepana – starostę kałuskiego, być może był jego dworzaninem. Według ustaleń Rafała Leszczyńskiego, być może brał udział w bitwie pod Cudnowem w 1660. Był dzierżawcą Wilkowa i Szczecyna, dwóch wsi na Lubelszczyźnie. W czasie druku swego jedynego dzieła (1662), przebywał daleko poza Lublinem. W końcu 1665 opuścił ziemię lubelską i odtąd giną po nim wszelkie ślady.

Twórczość literacka[edytuj | edytuj kod]

  • Morska nawigacja do Lubeka... w R. P. 1651 czyniona, Lublin 1662, drukarnia S. Krasuński. Unikat pierwodruku zniszczony w 1944, utwór znany dziś z wydania w opracowaniu Romana Pollaka: Gdańsk 1938, wznowienie: Gdańsk 1971. Utwór ten stanowi afirmację wartości szlacheckich. Żywioł morski, na który człowiek wyprawia się z chciwości, przeciwstawił autor spokojnemu życiu ziemiańskiemu oraz rodzinnemu, respektującemu normy religijne. Uznawanej przez Boga miłości małżeńskiej przeciwstawiał miłość zmysłową. Obok nich afirmował służbę rycerską w obronie ojczyzny, czego dowodzi obszerna relacja z bitwy pod Beresteczkiem, a także wierność królowi[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rafał Leszczyński, Marcin Borzymowski na Lubelszczyźnie, „Prace Polonistyczne”, 1967, ISSN 0079-4791.
  2. Morska nawigacyja do Lubeka Marcina Borzymowskiego - pareneza per exempla, [w:] Roman Krzywy, Od hodoeporikonu do eposu peregrynackiego. Studium z historii form literackich, Warszawa 2001, ISBN 83-87608-48-3.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Literatura dodatkowa[edytuj | edytuj kod]