Marek Klingberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Marek Klingberg (Abraham Marcus Klingberg, ur. w 1918 roku w Warszawie) – epidemiolog, były zastępca dyrektora do spraw naukowych w instytucie biologicznym Nes Syjona w Izraelu; były szpieg KGB.

W 1939 trafił do ZSRR, gdzie ukończył studia medyczne. W 1948 wyemigrował do Izraela. Klingberg był przyjacielem i współpracownikiem Ludwika Flecka, któremu umożliwił znalezienie pracy w Izraelu w 1957 roku.

Klingberg został oskarżony o szpiegowanie na rzecz Związku Radzieckiego, któremu ujawniał szczegóły pracy w specjalnych departamentach instytutu Nes Syjona, gdzie prowadzono badania nad bronią biologiczną. Przez wiele lat Klingberg, mimo podejrzeń ze strony Mosadu, kontynuował swą działalność, w trakcie której m.in. udało mu się przejść pozytywnie test wykrywacza kłamstw.

Wytoczono mu tajny proces w 1983 (w wyniku działań służb Szin Bet), a sprawa pozostała nieujawniona przez Izrael do roku 1993. Klingberg przebywał najpierw w więzieniu, następnie w areszcie domowym (od 1998). Odzyskał wolność w 2003 roku[1]. Zdaniem Yossi Melmana, współautora książki The Spies: Israel's Counter Espionage Wars[2] i dziennikarza dziennika Haaretz, sprawa Klingberga była "najbardziej destrukcyjnym skandalem szpiegowskim w całej historii Izraela". Twierdzi on również, że Klingberg działał z pobudek ideologicznych, i spłacał tym sposobem dług wdzięczności za to, ze ZSRR umożliwił mu ucieczkę przed nazistami i ukończnie studiów medycznych. Wierzył też w doktrynę równowagi sił: pokój mógł być osiągnięty jedynie wtedy, gdy Wschód i Zachód będą miały do swojej dyspozycji taką samą broń (ibidem).

Obecnie mieszka w Paryżu. Jego córka jest socjolożką[3], wnuk – rzecznikiem paryskiego oddziału PCF[4].

Przypisy

  1. pravda.ru, "Last KGB Spy to be Released in Israel", 15 stycznia 2003
  2. hebr. Hameraglim: Parashot Rigul Bimdinat Yisrael, współautor: Eitan Haber, Tel Aviv : Yediʻot Aḥronot : Sifre ḥemed, 2002.
  3. iris.ehess.fr
  4. www.paris.pcf.fr

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]