Marek Tałasiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Marek Tałasiewicz
Marek Tałasiewicz.JPG
Data i miejsce urodzenia 23 sierpnia 1943
Kielce
Wojewoda zachodniopomorski
Przynależność polityczna Platforma Obywatelska
Okres urzędowania od 12 marca 2014
Poprzednik Marcin Zydorowicz
Marek Tałasiewicz (w środku, 2010)

Marek Jan Tałasiewicz (ur. 23 sierpnia 1943 w Kielcach) – polski polityk związany ze Szczecinem, wykładowca uniwersytecki, od 1990 do 1998 wojewoda szczeciński, od 2014 wojewoda zachodniopomorski, były wiceprezes Stoczni Szczecińskiej Porta Holding (SSPH), były doradca prezydenta Szczecina.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od lat 50. mieszka w Szczecinie. Pracował jako starszy konstruktor w Biurze Projektowo-Konstrukcyjnym Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego. Od 1971 do 1990 był wykładowcą na Politechnice Szczecińskiej (m.in. prodziekanem Wydziału Budowy Maszyn i Okrętów). Był współzałożycielem NSZZ "Solidarność" na Politechnice oraz przewodniczącym jej Komisji Zakładowej, zasiadał również w zarządzie regionalnym. Redagował i wydawał prasę podziemną na Pomorzu Zachodnim. Był członkiem Rady Obywatelskiego Komitetu Porozumiewawczego Ziemi Szczecińskiej (1989–1990).

W wyborach samorządowych w 1990 uzyskał mandat radnego Rady Miejskiej Szczecina, był jej delegatem do Sejmiku Samorządowego Województwa Szczecińskiego. W latach 1990–1998 sprawował urząd pierwszego solidarnościowego wojewody szczecińskiego.

Po odejściu ze stanowiska był wiceprezesem zarządu Stoczni Szczecińskiej Porta Holding (SSPH). Został również prezesem zarządu Morskiej Bazy Paliw Płynnych "Porta Petrol" S.A. w Szczecinie. Powrócił do wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego (w Katedrze Europeistyki Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu).

W wyborach samorządowych w 1998 uzyskał mandat radnego sejmiku zachodniopomorskiego z ramienia AWS[1]. Należał do założycieli Platformy Obywatelskiej w regionie. Za rządów SLD w 2002 został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBŚ, prokurator Prokuratury Okręgowej w Poznaniu przedstawił mu zarzuty rzekomej niegospodarności i nieprawidłowości w obrocie akcjami Stoczni Szczecińskiej. Sąd okręgowy w pierwszej instancji uniewinnił go od popełnienia zarzucanych mu czynów, wyrok ten utrzymał następnie sąd apelacyjny w postępowaniu odwoławczym[2].

Od 2007 do 2008 kierował Zachodniopomorską Agencją Rozwoju Regionalnego[3]. Został też doradcą prezydenta Szczecina, Piotra Krzystka[4]. W 2010 ponownie wybrany do sejmiku (z listy PO)[5], następnie powołany na funkcję przewodniczącego sejmiku[6].

12 marca 2014 powołany na stanowisko wojewody zachodniopomorskiego[7].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest żonaty. Jego syn Mieszko jest doktorem habilitowanym filozofii, zatrudniony na stanowisku adiunkta w Uniwersytecie Warszawskim[8].

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Myśli o Pomorzu Zachodnim, "Dokument", Szczecin 1998
  • Ryszard Czyszkiewicz, Marek Molewicz, Marek Tałasiewicz, Regionalne drogi rozwoju: roczniki samorządowe województwa zachodniopomorskiego 1997–2002, Oficyna In Plus, Wołczkowo 2004

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons