Maria Chmurkowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maria Chmurkowska
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

9 stycznia 1901
Warszawa

Data i miejsce śmierci

9 czerwca 1979
Warszawa

Zawód

aktorka

Współmałżonek

Feliks Chmurkowski

Odznaczenia
Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego

Maria Marcela Chmurkowska (ur. 9 stycznia 1901 w Warszawie, zm. 9 czerwca 1979 tamże) – polska aktorka teatralna i filmowa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Grób Marii i Feliksa Chmurkowskich na cmentarzu Powązkowskim

Urodziła się 9 stycznia 1901 roku w Warszawie, w rodzinie Ludwika Fiszera i Heleny z Nowakowskich. Była siostrą cioteczną prof. dra Wacława Minakowskiego, a od 2 lutego 1921 roku żoną Feliksa Chmurkowskiego.

Ukończyła gimnazjum W. Tymińskiej w Warszawie[1]. 16 września 1918 roku zadebiutowała na deskach Teatru Letniego w Warszawie jako Ella w Ciotce Karola Brandona Thomasa. W 1920 roku ukończyła Warszawską Szkołę Dramatyczną. Po ukończeniu szkoły wyjechała do Wilna, gdzie występowała na scenach Teatru Powszechnego i Teatru Polskiego. Z Wilna wróciła do Warszawy, gdzie występowała w Teatrze Praskim. Następnie grała na scenach Lublina, Grodna, Łodzi, Grudziądza, Katowic, Torunia i Poznania. W 1931 roku na stałe osiadła w Warszawie.

Podczas okupacji występowała na scenach teatrów jawnych: „Ul”, „Maska” i „Nowości”. Była łączniczką Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, a podczas powstania warszawskiego sanitariuszką w powstańczym szpitalu, który opuściła wraz z rannymi.

Po wojnie występowała głównie jako aktorka estradowa, wygłaszając monologi często również własnego autorstwa. Występowała także w programach Podwieczorek przy mikrofonie oraz Karuzela warszawska.

Zmarła 9 czerwca 1979 roku w Warszawie i została pochowana na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 173-3-7)[2].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stanisław Łoza (red.): Czy wiesz kto to jest? Uzupełnienia i sprostowania. Warszawa: Wydawnictwo Głównej Księgarni Wojskowej, 1939, s. 39. [dostęp 2021-07-05].
  2. Cmentarz Stare Powązki: FELIKS CHMURKOWSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 2019-11-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]