Maria Elżbieta Hesselblad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Błogosławiona
Maria Elżbieta Hesselblad O.SS.S
Mary Elizabeth Hesselblad
Data urodzenia 4 czerwca 1870
Fåglavik (Västergötland, Szwecja)
Data śmierci 24 kwietnia 1957
Rzym
Kościół/
wyznanie
rzymskokatolicki
Data beatyfikacji 9 kwietnia 2000
Plac Świętego Piotra
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 24 kwietnia

Maria Elżbieta Hesselblad, właśc. Mary Elizabeth Hesselblad (ur. 4 czerwca 1870 w Fåglaviku w Szwecji, zm. 24 kwietnia 1957 w Rzymie) – szwedzka brygidka (O.SS.S), założycielka Zakonu Najświętszego Zbawiciela Świętej Brygidy w Rzymie, błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego.

Urodziła się w luterańskiej rodzinie. Była piątym z trzynaściorga dzieci swoich rodziców: Augusta Roberta Hesselblad i Cajsy Pettesdotter Dag. Mając 18 lat wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Pracowała jako pielęgniarka w szpitalu na Manhattanie. Za sprawą jezuity J. G. Hagena (1847-1930) nawróciła się na katolicyzm i w 1904 roku udała się do Rzymu. 25 marca tegoż roku, dzięki pozwoleniu papieża Piusa X, przywdziała habit i osiedliła się w domu św. Brygidy Szwedzkiej tymczasowo zajmowanym przez karmelitanki.

W 1911 roku założyła nowe odgałęzienie zakonu brygidek w Rzymie, Zakon Najświętszego Zbawiciela Świętej Brygidy. W czasie II wojny światowej uratowała życie wielu Żydom i innym prześladowanym przez hitlerowców, zapewniając im schronienie.

Zmarła mając 86 lat w opinii świętości.

Została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II 9 kwietnia 2000 roku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]