Maria Gładkowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Maria Gładkowska
Maria Gładkowska (2011)
Maria Gładkowska (2011)
Imię i nazwisko Maria Gładkowska-Moszuk
Data
i miejsce urodzenia
16 września 1957
Zielona Góra
Zawód aktorka filmowa
i teatralna
Współmałżonek 3. Sławomir Idziak
(1999–2006)
Lata aktywności od 1977
Zespół artystyczny
Teatr Syrena w Warszawie
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Wikicytaty Maria Gładkowska w Wikicytatach

Maria Gładkowska, właściwie Maria Gładkowska-Moszuk[1] (ur. 16 września 1957 roku w Zielonej Górze) – polska aktorka filmowa i telewizyjna.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

W 1982 roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Była aktorką Teatru Adekwatnego w Warszawie, Teatru Scena Prezentacje w Warszawie, Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Teatru Syrena w Warszawie[2]. Wystąpiła w wielu spektaklach Teatru Telewizji; między innymi w Irydionie (1982) reż. Jan Englert jako Elsionoe, Mizantropie (1984) reż. Janusz Majewski jako Elianta oraz w Pigmalionie (1998) reż. Maciej Wojtyszko jako Ambasadorowa[3].

W klasie maturalnej wygrała konkurs na recenzję teatralną i pojawiła się w jednym z odcinków serialu Janusza Morgensterna Polskie drogi (1977) jako łączniczka kontaktująca się z Mundkiem. Zagrała rolę Doroty Kolędowej w komedii Wyjście awaryjne Romana Załuskiego. Wzięła udział w filmie C.K. Dezerterzy Janusza Majewskiego i została uhonorowana Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego za rolę księżnej Daisy w dramacie historycznym Filipa Bajona Magnat (1986). Zagrała też główne role w trzech filmach węgierskich: kryminale Sęp (1982) oraz w dramatach: Vadon (1989) jako Amadea Zsablyai i Wagarowicze (1989) jako Edit[4].

Jest jedną z bohaterek książki Marzanny Graff-Oszczepalińskiej Siła codzienności. Wystąpiła też w teledysku grupy Afromental do piosenki "Rock&Rollin' Love". Była trzykrotnie zamężna. Jej trzecim mężem był znany operator filmowy, nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Sławomir Idziak. Ma trójkę dzieci, jest matką aktora Adama Wróblewskiego[5][6][7].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Seriale[edytuj | edytuj kod]

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]