Maria Klementyna Sobieska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Razar-ww (dyskusja | edycje) o 01:03, 22 mar 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Maria Klementyna Sobieska
Ilustracja
Maria Klementyna Sobieska
Herb
Janina
królowa Wielkiej Brytanii, Francji i Irlandii
Rodzina

Sobiescy

Data i miejsce urodzenia

17 lipca 1701
Oława

Data i miejsce śmierci

17 stycznia 1735
Rzym

Ojciec

Jakub Sobieski

Matka

Regina Helena von Sachsen-Meiningen

Mąż

Jakub Franciszek Edward Stuart

Dzieci

Karola Edwarda Filipa Kazimierza Stuarta; Henryka Benedykta Marię Klemensa Tomasza Franciszka Ksawerego Stuarta

Maria Klementyna Sobieska herbu Janina (ur. 17 lipca 1701 w Oławie, zm. 17 stycznia 1735 w Rzymie) – córka Jakuba Sobieskiego i Jadwigi Elżbiety Neuburskiej, wnuczka Jana III Sobieskiego.

Była jedną z najbogatszych dziedziczek w Europie. Została zaręczona z księciem Jakubem Stuartem, synem obalonego króla Jakuba II Stuarta i jego drugiej żony - Marii z Modeny, córki Alfonsa IV d’Este. Zaręczynom tym przeciwny był ówczesny król Anglii - Jerzy I, który obawiał się, że Jakub Stuart doczeka się z Marią Klementyną potomstwa. Cesarz Karol VI Habsburg, aby zapobiec zawarciu małżeństwa zaaresztował Marię Klementynę podczas jej podróży przez Włochy. Umieszczono ją w zamku w Innsbrucku, ale udało jej się oszukać strażników i uciec do Bolonii. Tam, już bezpieczna, poślubiła per procura swojego narzeczonego, który wtedy znajdował się w Hiszpanii.

Ceremonię ślubną powtórzono 3 września 1719, we włoskim Montefiascone, w Katedrze Świętej Małgorzaty. Maria Klementyna i jej małżonek zostali zaproszeni do Rzymu przez samego papieża Klemensa XI, który tytułował ich (katolickimi) władcami Anglii, Szkocji i Irlandii. Małżeństwo Marii Klementyny okazało się nieszczęśliwe. Po urodzeniu drugiego dziecka, pogrążona w depresji, opuściła męża i synów. Zamieszkała w klasztorze św. Cecylii w Rzymie, gdzie poświęciła się modlitwie i ascezie. Wkrótce zmarła (zagłodziła się na śmierć) i została pochowana w podziemiach Bazyliki św. Piotra na Watykanie. W samej Bazylice znajduje się monument poświęcony Marii Klementynie, który papież zamówił u Canovy, a inskrypcja brzmi: Maria Klementyna, królowa Wielkiej Brytanii, Francji i Irlandii.

Maria Klementyna i Jakub Stuart doczekali się dwóch synów:

Wszyscy trzej (mąż i synowie) byli jakobickimi pretendentami do tronu Anglii i Szkocji.

Zobacz też

 Wykaz literatury uzupełniającej: Maria Klementyna Sobieska.

Bibliografia

  • Roszkowska W., Oława królewiczów Sobieskich, Wrocław-Warszawa-Kraków 1968, s. 123-141.

Linki zewnętrzne