Maria Laura (księżniczka belgijska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Belgijska rodzina królewska
State Coat of Arms of Belgium.svg


Belgijska monarchia dziedziczy wedle starszeństwa potomstwa (także kobiety). Księżna Astrid poślubiła potomka monarchii austro-węgierskiej, stąd ona i jej dzieci posiadają prawo do predykatu "Jej Cesarskiej i Królewskiej Wysokości.

Maria Laura Belgijska, Maria Laura Habsburg-Este właściwie: Maria Laura Zita Beatrix Gerhard (ur. 26 sierpnia 1988 w Sint-Lambrechts-Woluwe) – księżniczka Belgii, dziedziczna księżniczka Modeny, arcyksiężniczka Austria-Este, cesarska księżniczka Austrii, królewska księżniczka Węgier i Czech.

Jest drugim dzieckiem Lorenza Habsburg-Este, arcyksięcia Austria-Este i Astrid Koburg, księżniczki Belgii. Jej starszym bratem jest książę Amadeusz. Urodziła się w klinice uniwersyteckiej St. Luc, Woluwe-St-Lambert. Jest aktualnie 7. w kolejce do tronu Belgii. Jej rodzicami chrzestnymi są arcyksiążę Gerhard Habsburg-Este i arcyksiężna Maria Beatrix Habsburg-Este.

9 sierpnia 2005 Maria Laura i 6 innych studentów wracało do domu z St. John's International School w Waterloo. Ich autobus wpadł na 3 samochody osobowe i przekoziołkował. Wszystkim pasażerom udało się uciec zanim autobus stanął w płomieniach. Marii Laurze nic się nie stało, ale zabrano ją na kilka godzin do szpitala na obserwację. Księżniczka studiuje język chiński na SOAS w Londynie.