Marian Paździoch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Marian Paździoch
Ryszard Kotys, odtwórca roli Mariana Paździocha.
Ryszard Kotys, odtwórca roli Mariana Paździocha.
Pierwszy odcinek Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!
Grany przez Ryszard Kotys
Informacje
Imię i nazwisko Marian Janusz Heinrich Gottlieb Paździoch von Bibersztajn
Wikiquote-logo.svg
Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
z Mariana Paździocha

Marian Janusz[1] Paździoch (właściwie Marian Janusz Heinrich Gottlieb Paździoch von Bibersztajn[2], ur. październik 1945[3] w Wąchocku[4]) – postać fikcyjna, bohater komediowego serialu telewizyjnego Świat według Kiepskich, wyprodukowanego i wyświetlanego od 1999 roku przez Telewizję Polsat i Polsat 2. W jego rolę wciela się Ryszard Kotys.

Życie codzienne[edytuj | edytuj kod]

Marian Paździoch pochodzi z Wąchocka. Ukończył technikum elektryczne w Oławie[5]. Obecnie mieszka we Wrocławiu, w kamienicy przy ulicy Ćwiartki 3 m. 6[6], na 2-gim piętrze. Jest sąsiadem Ferdynanda Kiepskiego, na tym samym piętrze. Jest żonaty z Heleną, z którą nie doczekali się potomstwa. Jest intensywnie łysy i często chodzi nieogolony. Lubi nosić wełniany beret z antenką.

Paździoch posiada samochód osobowy: enerdowskiego wartburga (nie wiadomo jaki model), który jest dla niego wielce cenny. W jednym z odcinków zamienia go na poloneza[7], kiedy indziej Paździoch przyznaje się, jakoby źle zaparkowany trabant należał do niego. Podczas jednego z odcinków Marian wypożycza czerwonego cadillaca, którym wyjeżdża na nocny podryw po Wrocławiu. Ma psa Pimpusia[8] (straszył nim Boczka)[9].

Paździoch mówi o sobie, że jest biznesmanem. Na co dzień pracuje na wrocławskim bazarze przy alei Solidarności, gdzie prowadzi stoisko z damską bielizną, tzw. szczękę. Oprócz tego często prowadzi inne, drobne interesy. W niedziele służy do mszy w lokalnej parafii. Próbował pobić rekord Guinnessa w siedzeniu w toalecie i wygrywaniu skocznej melodyjki co godzinę, jednak nie udało mu się[10].

Ze względu na swój charakter Paździoch często popada w konflikty z Ferdynandem Kiepskim. Marian nigdy nie krył swej niechęci do swego najbliższego sąsiada. Ferdynand również żywi szczerą niechęć do sąsiada otwarcie nazywając go łysą mendą czy złodziejem. Ferdynand często otwarcie mówił o niechęci a wręcz nienawiści do Mariana. Jednak, wiedziony chęcią łatwego zarobku, nierzadko przyłącza się do jego pomysłowych działań. Podobnie jak sąsiad, nie stroni on od alkoholu, z tym że przedkłada on wódkę nad piwo Mocny Full. Częste są wizyty Paździocha u Ferdka o trzeciej w nocy połączone z libacją. Jednak zarówno małżonka Ferdka jak i Mariana są świadome tych spotkań w efekcie czego sąsiedzi często mają nieprzyjemności i groźbę rozwodu. Układ wydalniczy Paździocha pracuje identycznie, jak tenże u Ferdynanda Kiepskiego. Stąd ich ciągłe wyścigi do toalety i słowa bo panu zawsze się chce, kiedy mnie się chce.

Paździoch nie przepada za innym z sąsiadów, Arnoldem Boczkiem, na którego woła wredny grubas.

Według słów Ferdynanda Kiepskiego, Paździoch kradnie papier toaletowy ze wspólnej toalety w kamienicy oraz żarówki. Prawdopodobnie dokonuje również innych kradzieży. Po wizycie angielskiej królowej w kamienicy przy ulicy Ćwiartki 3/4 Paździoch wykręcił specjalnie na tę okazję wkręconą żarówkę.

Paździoch jest chytry i pazerny, dwulicowy oraz obłudny.

Przeszłość Mariana Paździocha[edytuj | edytuj kod]

O przeszłości Paździocha niewiele wiadomo. Sam często powtarza, że jeszcze wielu rzeczy się o nim nie wie.

Był on bardzo przystojny, nosił długie włosy i był owłosiony, z czasem zapuścił brodę.

W jednym z odcinków wyznał, że jego dziadek był Niemcem, a jego prawdziwe nazwisko brzmi Marian Janusz Heinrich Gottlieb Paździoch von Bibersztajn[2]. Jednak w filmie odziedziczonym po swojej babce, Loli, występuje Ernest von Paździoch, o którym także twierdzi, że jest jego dziadkiem[11].

O młodości Mariana Paździocha także nie wiadomo nic pewnego. W przeszłości był ministrantem. Matka chciała, by został księdzem. Do dłuższej chwili wmawiał jej, że tak jest w rzeczywistości (prawdę o zawodzie Mariana wyznała jego żona).

W młodości grał w zespole ludowym na bąku[12].

W 1962 roku dowodził rowerem wodnym na Mazurach, na zjeździe emerytów[13]. Niegdyś był też latarnikiem, ale na skutek spisku, w wyniku którego doszło do katastrofy, zwolniono go[14].

W kamienicy mieszka od 15 lipca 1978 r.[15]

Kiedyś był członkiem nowojorskiego klubu jazzowego doskonale grał na saksofonie, miał wówczas pseudonim Ptasznik – jest to aluzja do znanego saksofonisty jazzowego Jana Ptaszyna Wróblewskiego[16].

Siedział w więzieniu za handel fałszywymi dolarami w Rembertowie i przetrzymywanie spirytusu w dętkach od Trabanta.[17]. Nie otrzymał niemieckiego obywatelstwa, ponieważ jego dziadek nie był w Wehrmachcie, a jego babcia była raz w Weimarze po buty[18].

Prowadził także budkę z zapiekankami "Paździex Bar" na dworcu kolejowym w Bydgoszczy, najprawdopodobniej na dworcu PKP Bydgoszcz Główna. Spotkana tam wiedźma, której odmówił sprzedania zapiekanki, a potem kromki chleba, rzuciła na niego klątwę, która trwała 25 lat. Została odwieszona przed Bożym Narodzeniem w 2010 roku[19]. Co więcej w jednym z odcinków Marian nawiązał łączność z kosmitami i wsiadając na pokład w Tatrach na Giewoncie wyruszył w kosmos skąd prawdopodobnie już nie wrócił, aż do następnego odcinka.

W odcinku pt. "Mamut" wyznał Ferdynandowi, jak poznał swoją żonę, Helenę Paździoch. W przeszłości był latarnikiem. Pewnego dnia morze przyniosło na brzeg kobietę, owiniętą wyłącznie w glony. Była nią Helena Majsner, obecnie Paździoch.

Współpraca z „systemem”[edytuj | edytuj kod]

W czasach PRL służył[20] w ORMO, o czym świadczy posiadany przez niego kask tej jednostki. Można także stwierdzić, iż Paździoch czynnie współpracował z innymi organizacjami militarnymi gdyż wielokrotnie wspominał iż w momencie ruszania do ataku, łamały nam się tarcze i pałki[21]. Pewnego dnia Paździoch, ukrywając się w domowej piwnicy, własnoręcznie spala własną teczkę z okresu współpracy z SB. Jego żona wiedziała o współpracy małżonka trzymając jego teczkę w tapczanie w domu Paździochów. Helena dodatkowo twierdzi iż Marian czynnie i z własnej woli współpracował z SB (co widać po objętości teczki, którą spala Paździoch a także iż nieobce jest mu donoszenie na innych ludzi, co udowodnił wielokrotnie)[22]. W roku 1974 w owianych tajemnicą okolicznościach przebywał w Moskwie, co wyszło na jaw podczas jednej z libacji z Ferdynandem.

Rodzina Paździocha[edytuj | edytuj kod]

 • Helena Paździoch – żona
 • Józef Paździoch – ojciec
 • Lola Paździoch z d. Frolein – babcia
 • Ernest von Paździoch – dziadek
 • Bronka – kuzynka

Przypisy

 1. odcinek Skok
 2. 2,0 2,1 odcinek Szkielet fon Bibersztajna
 3. odcinek benefis
 4. odcinek UFO
 5. odcinek Salomon Baba
 6. Odcinek Chłopi
 7. Odcinek Korzeń piastowski
 8. odcinek Znieczulica Społeczna
 9. odcinek Lista Mariana
 10. Odcinek Rekord Guinnessa
 11. Odcinek Złota Rączka
 12. odcinek Kiepscy dają czadu
 13. odcinek Titanic
 14. odcinek Mamut
 15. odc. Euro i Jak ten czas leci
 16. odc. Cały ten jazz
 17. odc.Stąd do wieczności
 18. odc.Dług
 19. odc. Świąteczna ballada o problemach sąsiada
 20. Kamienny krąg
 21. Odcinek W kamasze
 22. Odcinek Lista Mariana