Marian Paździoch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marian Paździoch
Ryszard Kotys, odtwórca roli Mariana Paździocha.
Ryszard Kotys, odtwórca roli Mariana Paździocha.
Pierwszy odcinek Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!
Grany przez Ryszard Kotys
Informacje
Imię i nazwisko Marian Janusz Heinrich Gottlieb Paździoch von Bibersztajn
Wikicytaty Marian Paździoch w Wikicytatach

Marian Paździoch, właściwie Marian Janusz Heinrich Gottlieb Paździoch von Bibersztajn (ur. październik 1945 w Wąchocku) – postać fikcyjna, bohater komediowego serialu telewizyjnego Świat według Kiepskich, wyprodukowanego i wyświetlanego od 1999 roku przez Telewizję Polsat i Polsat 2. W jego rolę wciela się Ryszard Kotys.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Marian Paździoch z pochodzenia jest Niemcem. Urodził się i wychował w Wąchocku, ukończył technikum elektryczne w Oławie. W młodości grał w zespole ludowym na bąku. W 1962 roku dowodził rowerem wodnym na Mazurach, na zjeździe emerytów. Był też latarnikiem, ale na skutek spisku, w wyniku którego doszło do katastrofy, zwolniono go. Był członkiem nowojorskiego klubu jazzowego, grał na saksofonie, miał wówczas pseudonim Ptasznik – jest to aluzja do saksofonisty jazzowego Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Marian Paździoch w młodości był osadzony w więzieniu za handel fałszywymi dolarami w Rembertowie i przetrzymywanie spirytusu w dętkach od trabanta. Prowadził także budkę z zapiekankami „Paździex Bar” na dworcu kolejowym w Bydgoszczy, najprawdopodobniej na dworcu PKP Bydgoszcz Główna. Spotkana tam wiedźma, której odmówił sprzedania zapiekanki, a potem kromki chleba, rzuciła na niego klątwę, która trwała 25 lat. Została odwieszona przed Bożym Narodzeniem w 2010 roku

Od 15 lipca 1978 mieszka we Wrocławiu. Jest sąsiadem Ferdynanda Kiepskiego. Jest żonaty z Heleną, z którą nie doczekali się potomstwa. Jest łysy i często chodzi nieogolony. Lubi nosić wełniany beret z antenką.

Paździoch ma samochód osobowy: enerdowskiego wartburga. W jednym z odcinków zamienia go na poloneza, kiedy indziej Paździoch przyznaje, że źle zaparkowany trabant należał do niego.

Bohater mówi o sobie, że jest biznesmenem. Na co dzień pracuje na wrocławskim bazarze przy alei Solidarności, gdzie prowadzi stoisko z damską bielizną. Oprócz tego często prowadzi inne, drobne interesy. W niedziele służy do mszy w lokalnej parafii.

Ze względu na swój charakter Paździoch często popada w konflikty z Ferdynandem Kiepskim. Nigdy nie krył swej niechęci do swego najbliższego sąsiada. Podobnie jak on, nie stroni on od alkoholu.

Współpraca z „systemem”[edytuj | edytuj kod]

W czasach PRL służył w ORMO, o czym świadczy posiadany przez niego kask tej jednostki. Czynnie współpracował z innymi organizacjami militarnymi, gdyż wielokrotnie wspominał, że w momencie ruszania do ataku łamały nam się tarcze i pałki. W jednym z odcinków Marian Paździoch, ukrywając się w domowej piwnicy, spala własną teczkę z okresu współpracy z SB. Jak twierdzi jego żona, Paździoch czynnie i z własnej woli współpracował z SB. W roku 1974 w owianych tajemnicą okolicznościach przebywał w Moskwie, co wyszło na jaw podczas jednej z libacji z Ferdynandem.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

  • Helena Paździoch – żona
  • Józef Paździoch – ojciec
  • Lola Paździoch zd. Frolein – babcia
  • Ernest von Paździoch – dziadek
  • Bronka – kuzynka