Marianna Habsburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Marianna Austriacka
Diego Velázquez 032.jpg Marianna Austriacka, portret autorstwa Diego Velázqueza
królowa Hiszpanii
Okres panowania od 1649
do 1665
Żona Filipa IV
regentka Hiszpanii
Okres panowania od 1665
do 1675
Dane biograficzne
Dynastia Habsburgowie
Urodzona 23 grudnia 1634
Wiedeń
Zmarła 1696
Ojciec Ferdynand III Habsburg
Matka Maria Anna Habsburg
Mąż Filip IV Habsburg
Dzieci Małgorzata Teresa,
Maria,
Filip Prosper,
Tomasz Karol,
Karol II
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Marianna Habsburg, Marianna Austriacka zwana też Marią Anną (hiszp. Mariana de Austria), (ur. 23 grudnia 1634, w Wiedniu - zm. 1696) – córka cesarza niemieckiego Ferdynand III Habsburga i jego żony Marii Anny Hiszpańskiej, królowa Hiszpanii jako druga żona Filipa IV.

Marianna została zaręczona ze swoim bratem ciotecznym - Baltazarem Karolem (synem Filipa IV i Elżbiety Burbon), ale chłopak zmarł krótko po zawarciu umowy ślubnej między cesarzem Ferdynandem III, a Filipem IV. 42-letni Filip postanowił sam obrać narzeczoną zmarłego syna jako przyszłą żonę, mimo że 13-letnia dziewczynka była jego siostrzenicą.

Marianna przybyła do Madrytu jesienią 1649, a 8 listopada poślubiła Filipa IV - króla Hiszpanii. Para miała pięcioro dzieci:

Królowa Marianna w habicie

Kiedy w 1665 Filip umarł, a ich syn - Karol miał 3 lata, Marianna została regentką - rządziła Hiszpanią aż do 1675, a do samej śmierci (1696) miała kontrolę nad polityką syna. Królowa nie rządziła dobrze państwem. Według świadectwa Migneta była "fanatyczką religijną, nad którą władzę absolutną miał jej spowiednik, jezuita, ojciec Nithard". Regentka, która nie cieszyła się sympatią ludu, nie odznaczając się szczególną inteligencją, wdała się w otwartą walkę z całym narodem, który miał coraz bardziej dość Marianny oraz dużej ilości jej faworytów i ulubieńców. Królowa słusznie w niektórych kręgach uchodziła za dziwaczkę, na przykład jednym z jej ulubionych zajęć było obserwowanie palenia na stosie osób skazanych przez inkwizycję.

Królowa Marianna

Kiedy jej syn Karol doszedł do pełnoletności, ministrowie natychmiast odebrali jej władzę. Zaczęto też szukać małżonki dla króla. Królowa matka chciała aby narzeczoną została Niemka, jednak postąpiono dokładnie przeciwnie i wybrano Francuzkę Marię Ludwikę Orleańską.

Gdy zmarła Maria Ludwika drugą żoną króla Karola została Maria Anna von Pfalz-Neuburg. Nowa synowa zachowywała się od początku wrogo i ostrożnie wobec swojej teściowej, wiedząc, że wpływ dawnej regentki może jej poważnie zagrozić. Toczyła się pomiędzy nimi cicha walka o władzę.

Całkowicie zgorzkniała Marianna Austriaczka zmarła na raka piersi w 1696 r. w pałacu księcia Uceda w Madrycie. Jako że zgon królowej zbiegł się z zaćmieniem księżyca oraz gołąb usiadł przypadkiem na trumnie Marianny, zaczęto mówić o cudach i możliwej kanonizacji zmarłej władczyni.

W 1668, misjonarz - jezuita San Vitores nazwał wyspy na północnym Pacyfiku - Marianami na cześć królowej.

Poprzednik
Elżbieta Burbon
Escudo de armas de Carlos III de España Toisón y Gran Cruz 2.svg Królowa Hiszpanii
1649-1665
Escudo de armas de Carlos III de España Toisón y Gran Cruz 2.svg Następca
Maria Ludwika Orleańska