Marie Marc Fatôme

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marie Marc
Paul Marie Marc Fatôme
Paul Victor Fatôme
Biskup
Herb duchownego Generatio rectorum benedicetur
Ród uczciwych jest błogosławiony
Kraj działania

Francja

Data i miejsce urodzenia

31 grudnia 1873
Cherbourgu

Data i miejsce śmierci

28 sierpnia 1951
Nantes

Biskup Kościoła Katolickiego Mariawitów we Francji
Okres sprawowania

1938–1951

Wyznanie

mariawickie

Kościół

Kościół Katolicki Mariawitów

Inkardynacja

Zgromadzenie Kapłanów Mariawitów

Śluby zakonne

1911

Prezbiterat

30 grudnia 1905

Nominacja biskupia

1938

Sakra biskupia

4 września 1938

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

4 września 1938

Miejscowość

Felicjanów

Konsekrator

Jan Maria Michał Kowalski

Współkonsekratorzy

Stanisław Maria Tytus Siedlecki
Antonina Maria Izabela Wiłucka-Kowalska

Paul Marie Marc Fatôme, właśc. Paul Victor Fatôme (ur. 31 grudnia 1873 w Cherbourgu, zm. 28 sierpnia 1951 w Nantes) – biskup Kościoła Katolickiego Mariawitów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Duchowny starokatolicki[edytuj | edytuj kod]

Paul Fatôme był Francuzem pochodzącym z Normandii. Początkowo kształcił się w rzymskokatolickim seminarium duchownym w Coutances. Po przyjęciu niższych święceń porzucił Kościół katolicki i przystąpił do ruchu starokatolickiego. Naukę i przygotowania do prezbiteriatu kontynuował w Bernie. 30 grudnia 1905 przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Kościoła Chrześcijańskokatolickiego Szwajcarii, Eduarda Herzoga.

Jako kapłan pracował dla Misji Starokatolickiej we Francji. W latach 1911–1936 pełnił funkcję proboszcza starokatolickiej parafii św. Grzegorza w Nantes. W latach 1914–1918 podczas Wielkiej Wojny służył jako sanitariusz w armii francuskiej. Jeszcze przed I wojną światową nawiązał współpracę ze Starokatolickim Kościołem Mariawitów. Złożył akces do Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów. Jako duchowny mariawicki Paul Fatôme przyjął imię zakonne Marie Marc. W późniejszych latach kilkakrotnie odwiedzał Polskę.

W latach trzydziestych XX wieku ksiądz Paul Fatôme widząc szanse rozwoju swojej wspólnoty postanowił uzyskać autokefalię dla Kościoła starokatolickiego we Francji. Podjął starania o sakrę biskupią. Biskupi Unii Utrechckiej Kościołów Starokatolickich byli jednak temu przeciwni i nie wyrazili zgody na utworzenie nowej diecezji starokatolickiej. W 1936 Paul Fatôme zerwał więc interkomunię z Unią Utrechcką i wraz ze swoją parafią podporządkował się jurysdykcji arcybiskupa Kościoła Katolickiego Mariawitów, Jana Marii Michała Kowalskiego.

Biskup mariawicki[edytuj | edytuj kod]

4 września 1938 w Felicjanowie, arcybiskup Maria Michał Kowalski konsekrował Paula Fatôme na biskupa mariawickiego z zadaniem prowadzenia misji Kościoła Katolickiego Mariawitów we Francji. Działalność Paula Fatôme została ograniczona przez wybuch II wojny światowej. Biskup nie wprowadzał też w podległej mu kustodii reform kościelnych, które były realizowane w parafiach mariawickich (denominacji felicjanowskiej) na Litwie i w Polsce.

Po zakończeniu II wojny światowej biskup Fatôme podjął się odbudowy Kościoła Mariawitów we Francji. Była to wówczas bardzo nieliczna wspólnota chrześcijańska, a na skutek zmian politycznych mająca ograniczone możliwości kontaktu z centralą Kościoła Katolickiego Mariawitów. Paul Marie Marc Fatôme próbował zatem samodzielnie prowadzić misję i za aprobatą Rady Przełożonych tworzyć nowe mariawickie struktury kościelne w Europie Zachodniej. W 1949 konsekrował na swojego biskupa pomocniczego i koadiutora, Piotra Marię Gastona Perrier. W tym samym roku konsekrował na biskupa Helmuta Marię Pawła Maasa zapoczątkowując misję mariawicką w Niemczech.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]