Mariusz Grad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mariusz Grad
Data i miejsce urodzenia 18 maja 1973
Tomaszów Lubelski
Poseł VII kadencji Sejmu
Przynależność polityczna Platforma Obywatelska
Okres urzędowania od 8 listopada 2011

Mariusz Grad (ur. 18 maja 1973 w Tomaszowie Lubelskim) – polski polityk, samorządowiec, poseł na Sejm VI i VII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na Wydziale Ekonomicznym UMCS (w 1997) w Lublinie oraz studia doktoranckie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Pracował w Telekomunikacji Polskiej i Karpackiej Spółce Gazownictwa w Tomaszowie Lubelskim. Założył Stowarzyszenie Promocji Lubelszczyzny „L'Europa”. Kierował Lubelską Regionalną Organizacją Turystyczną w Lublinie. Z listy Platformy Obywatelskiej w 2004 bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego, w 2005 do Sejmu, a w wyborach samorządowych w 2006 został wybrany do sejmiku lubelskiego. 1 grudnia tego samego roku objął funkcję członka zarządu województwa lubelskiego, odpowiedzialnego m.in. za współpracę zagraniczną, turystykę i promocję oraz sprawy gospodarcze.

W wyborach parlamentarnych w 2007 uzyskał mandat poselski. Kandydując z listy PO w okręgu chełmskim, otrzymał 9766 głosów. Wszedł m.in. w skład delegacji parlamentu do Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. W wyborach w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał 9962 głosy[1]. Został członkiem prezydium klubu parlamentarnego PO. Bezskutecznie kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014[2].

Jest kuzynem Aleksandra Grada[3].

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]