Marta Sosińska-Janczewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marta Sosińska-Janczewska
Imię i nazwisko Marta Sosińska-Janczewska
Data i miejsce urodzenia 4 października 1939
Warszawa
Instrument fortepian
Gatunek muzyka poważna

Marta Sosińska-Janczewska (ur. 4 października 1939 w Warszawie) – polska pianistka, laureatka III nagrody na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku siedmiu lat. W latach 1952–1957 uczyła się w Państwowym Liceum Muzycznym w Warszawie. Następnie studiowała w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej u prof. Zbigniewa Drzewieckiego. Studia ukończyła z wyróżnieniem w 1963 roku.

Jest laureatką kilku konkursów pianistycznych.

Występ na Konkursie Chopinowskim był początkiem jej kariery. O jej grze przychylnie wypowiadali się m.in. Janusz Ekiert, Zdzisław Sierpiński i Lucjan Kydryński.

Występowała w Polsce, w wielu krajach Europy, a także w Brazylii, Urugwaju, Argentynie, Izraelu i USA. Wzięła udział w kilkudziesięciu festiwalach muzycznych. Koncertowała z takim dyrygentami jak: Witold Rowicki, Stanisław Wisłocki, Marek Pijarowski, Tadeusz Strugała, Krzysztof Missona i Andrzej Cwojdziński. Wielokrotnie współpracowała z Kają Danczowską i Krzysztofem Jakowiczem.

Od 1985 roku prowadzi zajęcia w Hochschule für Musik w Würzburgu. Organizuje też kursy mistrzowskie dla pianistów. Była jurorem Europejskich Konkursów Chopinowskich w Darmstadt i Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów Arthur Rubinstein in memoriam.

Repertuar i dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Wielokrotnie nagrywała utwory dla radia i telewizji w Polsce i w Niemczech. Na płytach firmy Polskie Nagrania Muza utrwaliła utwory ChopinaSonatę b-moll, Sonatę h-moll, Polonez-Fantazję As-dur, Barkarolę Fis-dur i Fantazję f-moll.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]