Marzęcino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marzęcino
Marzęcino
Państwo  Polska
Województwo pomorskie
Powiat nowodworski
Gmina Nowy Dwór Gdański
Liczba ludności (2007) 700
Strefa numeracyjna (+48) 55
Kod pocztowy 82-100
Tablice rejestracyjne GND
SIMC 0153235
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Marzęcino
Marzęcino
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Marzęcino
Marzęcino
Ziemia 54°14′09″N 19°13′54″E/54,235833 19,231667
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Marzęcino (niem. Jungfer) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Nowy Dwór Gdański nad Kanałem Panieńskim. Wieś jest siedzibą sołectwa Marzęcino w którego skład wchodzą również miejscowości Osłonka i Swaryszewo.

Marzęcino to dawna osada rybacka nad Kanałem Panieńskim, a dzisiaj jest to wieś o charakterze rolniczym. Miejscowość posiada jeden z ciekawszych układów urbanistycznych na Żuławach Wiślanych w postaci potrójnej, jednostronnie zabudowanej ulicówki (droga, woda, droga). Fronty domów zwrócone są w kierunku kanału.

W latach 1973-1976 miejscowość była siedzibą gminy Marzęcino. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego, wcześniej - w latach 1945-75 - do województwa gdańskiego.

Atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

We wsi zachowała się zabudowa przedwojenna (drewniane budynki z charakterystycznymi dla Żuław zdobieniami wykończeniowymi). Ciekawym zabytkiem jest parafialny kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP o konstrukcji ryglowej (tzw. mur pruski), który pochodzi z XIX w..

Na obrzeżach wsi znajdują się ruiny śluzy z 1884 roku wraz z wrotami przeciwpowodziowymi, które chroniły Kanał Panieński przed naporem wody z Zalewu Wiślanego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W okresie międzywojennym Marzęcino nazywało się Jungfer, było wsią gminną i wchodziło w skład Wolnego Miasta Gdańska. Po 1945 roku nazwa Jungfer została zmieniona na Panna, a obecna nazwa obowiązuje od 1948 roku.

Gmina Marzęcino[edytuj | edytuj kod]

Marzęcino było gminą aż do reformy administracyjnej w 1975 roku, kiedy to zostało przyłączone do gminy Nowy Dwór Gdański. W skład gminy wchodziły następujące miejscowości: Chełmek, Gozdawa, Kępiny Małe, Kępki, Nowinki, Orliniec, Osłonka, Piotrowo, Powalina, Solnica, Starocin, Stobiec, Stobna, Wężowiec, Żelichowo

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Okolice wsi poprzecinane są wieloma kanałami, wałami, rowami przy których rosną wierzby (drzewo charakterystyczne dla Żuław). Przez Marzęcino wiedzie szlak rowerowy R-64 (Kamienica Elbląska – Rubno – NowakowoKępiny WielkieKępiny Małe – Marzęcino – TujskSztutowoStutthofStegnaNowy Dwór Gdański – Marzęcino – Kępiny – Nowakowo – Kamienica Elbląska). W roku 2013 pojawiły się w mediach informacje, że w Marzęcinie znajduje się punkt położony na wysokości 2,07 m p.p.m.[1], czyli niżej, niż uznawany dotąd oficjalnie najniżej położony w Polsce punkt (1,8 m p.p.m.) w Raczkach Elbląskich. Wyniki przeprowadzonych pomiarów zostały potwierdzone przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii[2].

Przypisy

  1. Elbląska depresja jeszcze większa, Radio Gdańsk 19.03.2013
  2. Tomasz Chudzyński "Żuławska depresja powinna być atrakcją turystyczną", Dziennik Bałtycki 3 listopada 2014