Maska kineskopu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Luminofor dla maski typu delta

Maska kineskopu (również maskownica) — perforowana metalowa przesłona, która służy do nakierowywania wiązek elektronów wysyłanych przez działo elektronowe na właściwe punkty luminoforu.

Kineskop kolorowy delta
1 : działa elektronowe
2 : wiązki elektronów
3 : maska separująca wiązki czerwoną, zieloną i niebieską
4 : luminofor z obszarami czerwonym, zielonym i niebieskim
5 : powiększenie fragmentu luminoforu

Rodzaje masek[edytuj | edytuj kod]

Powiększenie obrazu na kineskopie Trinitron. Widoczny poziomy cień rzucany przez element stabilizujący.
Porównanie obrazu na kineskopie IL i delta

Delta — maska otworowa, zrobiona z arkusza blachy z rozmieszczonymi regularnie małymi otworami. Działa elektronowe, luminofor jak i otwory maski umieszczone są w wierzchołkach trójkąta (Trio Delta). Wadą tego typu maski jest słaby kontrast uzyskiwanego obrazu, ale zaletą stosunkowo niskie koszty produkcji. Ten typ masek był stosowany głównie we wcześniejszych modelach kineskopów, może być stosowana w kineskopach sferycznych. Układ ten był pierwszym układem działania kineskopów kolorowych.

IL (ang. In Line; późn. PILPrecision IL) — wprowadzony jako unowocześnienie układu delta. Maska do układu dział elektronowych umieszczonych w jednej poziomej linii. Wykonana jest z arkusza blachy z podłużnymi, owalnymi otworami. Luminofor jest rozmieszczony w postaci krótkich pionowych pasków odpowiadających otworom w masce. Zastosowanie podłużnych otworów zwiększa jasność kineskopu, daje niezły kontrast odwzorowanego obrazu.

Trinitron (właśc. Aperture Grill) — maska szczelinowa, także do dział umieszczonych w linii, składa się z ramki, w której umieszczone są pionowe nacięcia (na całej wysokości ekranu) lub — zwłaszcza w monitorach, których ekran jest częścią walca lub płaskich — pionowe druty rozpięte na ramce. Charakteryzuje się wysoką jasnością i kontrastem wyświetlanego obrazu oraz dobrym odwzorowaniem barw. Luminofor w tej masce rozmieszczony jest w postaci pasków na całej wysokości ekranu. Podstawową wadą tej maski jest cień, który na ekran monitora rzucają cienkie poziome druciki podtrzymujące i stabilizujące strukturę maski oraz dosyć wysoka cena produkcji. Ponadto w niektórych wypadkach długie pionowe elementy mogą wpadać w rezonans z głośnymi dźwiękami.


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Hanna Górkiewicz-Galwas, Bogdan Galwas Przyrządy elektronowe , Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Wydanie IV poprawione, Warszawa 1986