Masyw Bernina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Masyw Bernina widok z Diavolezza, Szwajcaria
Morteratschgletscher w masywie Bernina

Masyw Bernina (niem. Berninagruppe, wł. Massiccio del Bernina) — łańcuch górski położony w Alpach Wschodnich, w części Alp Retyckich, na pograniczu Szwajcarii i Włoszech, którego najwyższym szczytem jest Piz Bernina (4049 m). Do pozostałych najwyższych szczytów należą:

Cały masyw Berniny zbudowany jest z krystalicznych skał granodiorytowych. Wchodzą one w skład potężnej intruzji przecinającej otaczające skały metamorficzne. Rzeźba wysokogórska z ostrymi, przepaścistymi graniami i potężnymi ścianami. Cały masyw jest silnie zlodowacony (m.in. wspaniałe lodowce Veretta Scerscen Superiore, Vedretta Scerscen Inferiore). Zwiedzanie gór ułatwiają schroniska (m.in. Tschierva Hütte od strony szwajcarskiej, Rifugio Marinelli Bombardieri od strony włoskiej). Dotarcie do niektórych z nich (np. Rifugio Marco e Rosa) wymaga umiejętności alpinistycznych. Wejście na szczyty masywu Berniny jest trudne, dostępne jedynie dla doświadczonych alpinistów. Potężna północna grań Berniny (tzw. Biancograt) uważana jest za jedną z najpiękniejszych wspinaczkowych dróg w całych Alpach.

Rozwinięta jest turystyka górska. Główne ośrodki turystyczne, położone w dolinach: St. Moritz (St. Murezzan), Pontresina (Szwajcaria), Sondrio, Tirano, Bormio (Włochy).

Na skraju masywu Berniny znajduje się Przełęcz Bernina (wł. Passo del Bernina) o wysokości 2200 m n.p.m. Przez siodło tej przełęczy prowadzi najwyżej położona linia kolejowa w Europie.

W miejscowości Samedan, po stronie szwajcarskiej znajduje się najwyżej położone lotnisko sportowe w Europie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]