Mathieu Carrière

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mathieu Carrière
Mathieu Carrière
Data i miejsce urodzenia 2 sierpnia 1950
Niemcy Hanower
Strona internetowa

Mathieu Carrière (ur. 2 sierpnia 1950 roku w Hanowerze) – niemiecki aktor, scenarzysta i reżyser, który zdobył popularność głównie we francuskich filmach. Podniósł również protest przeciw dyskryminacyjnej działalności niemieckich Jugendamtów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Jutty Carrière (z domu Mühling) i psychiatry/psychoanalityka doktora Berna Carrière, dorastał w Berlinie i od 1962 roku w Lubece wraz z młodszą siostrą Mareike (ur. 26 lipca 1954), która także została aktorką (zagrała m.in. w filmie Roberta Glińskiego Wróżby kumaka).

Mając czternaście lat, zadebiutował na dużym ekranie rolą nadwrażliwego i delikatnego Tonio Krögera w filmowej adaptacji noweli Tomasza Manna Tonio Kröger (1964). Jako szesnastolatek zagrał Tomasza Törlessa, młodzieńca w wieku dojrzewania z powieści Roberta Musila Niepokoje wychowanka Törlessa (Junge Törless, 1966), kierowany reżysera Volkera Schlöndorffa stworzył dojrzałą intelektualnie postać, a film otrzymał nagrodę na Festiwalu Filmowym w Cannes. Kiedy miał siedemnaście lat, ojciec wysłał go do jezuickiego kolegium z internatem w Vannes we Francji. Następnie młody Carrière znalazł się w Jugosławii, gdzie zagrał w dramacie Andrzeja Wajdy opartym na powieści Jerzego Andrzejewskiego Bramy raju (Gates to Paradise, 1968).

Po maturze w 1969 roku przeniósł się do Paryża, gdzie studiował filozofię i literaturę, lecz równolegle kontynuował karierę aktorską. Pojawił się u boku Joan Collins we włoskim filmie klasy B Krótka miłość (L'Amore breve, 1969). W melodramacie Dom państwa Bories (La Maison des Bories, 1970) zagrał postać geologa z Lubeki zakochanego w cnotliwej mężatce, za którą zdobył nagrodę na festiwalu w Karlowych Warach. Wystąpił potem w dreszczowcu sci-fi Człowiek z cudzym mózgiem (L'Homme au cerveau greffé, 1971), dramacie kryminalnym Sinobrody (Bluebeard, 1972) z Richardem Burtonem, Raquel Welch, Virną Lisi i Nathalie Delon, dramacie Rogera Vadima Gdyby Don Juan był kobietą (Don Juan ou Si Don Juan était une femme..., 1973) z Brigitte Bardot, dramacie kryminalnym Nie ma dymu bez ognia (Il n'y a pas de fumée sans feu, 1973) z Annie Girardot i Mireille Darc oraz thrillerze Rewolwer Python 357 (Police Python 357, 1976) z Yves’em Montandem i Simone Signoret.

W dramacie kryminalnym Rogera Vadima Zamordowana młoda dziewczyna (La Jeune fille assassinée, 1974) pojawił się jako zmanierowany i rozczarowany życiem Eric von Schellenberg z paryskiej śmietanki towarzyskiej. W telewizyjnym dramacie Niecierpliwość serca (La Pitié Dangereuse, 1979) zagrał uwodzicielskiego porucznika cesarsko-królewskiej armii u progu I wojny światowej, w którym kocha się bogata, ale kaleka dziewczyna. W teledramacie Krzysztofa Zanussiego Drogi wśród nocy (Wege in der Nacht, 1979) odtwarzał postać Niemca, który z rezygnacją patrzy na niszczenie kultury w cieniu nadchodzącego faszyzmu.

Był jednym z członków jury na Festiwalu Filmowym w Berlinie '80. Można go było zobaczyć w dramacie Krzysztofa Zanussiego Pokuszenie (Versuchung, 1982) w roli psychiatry u boku Mai Komorowskiej i dramacie wojennym Jerzego Hoffmana Wedle wyroków twoich... (1983) jako brutalnego oficera hitlerowskiego. Według jego scenariusza powstał film Bratanek Beethovena (Le Neveu de Beethoven, 1985) z Jane Birkin i Nathalie Baye. Potem wystąpił w muzycznym filmie biograficznym Johann Strauss – Niekoronowany król (Johann Strauss – Der König ohne Krone, 1987) jako Eduard Strauss z Mary Crosby i Zsa Zsa Gabor, obrazie biograficznym Kolumb odkrywca (Christopher Columbus: The Discovery, 1992) jako król Jan z Marlonem Brando, Tomem Selleckiem, Rachel Ward, Robertem Davi, Benicio Del Toro i Catherine Zetą-Jones, telefilmie fantasy Sat 1 Księżniczka i żebrak (La Principessa e il povero, 1997) z Nicholasem Rogersem, Thomasem Kretschmannem i Maxem von Sydow oraz filmie historycznym Luter (Luther, 2003) u boku Josepha Fiennesa. W dwóch włoskich telewizyjnych filmach biblijnych Judasz z Kariothu (Gli Amici di Gesù – Giuda, 2001) i Przyjaciele Jezusa: Tomasz (Gli Amici di Gesù – Tommaso, 2001) zagrał Piłata.

Żonaty z Jennifer Bartlett. Ma dwie córki – Alice i Elenę.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]