Max Holzman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Max Holzman (lit. Maksas Holcmanas; ur. 7 października 1889 w Obornikach, zm. w lipcu 1941 w Kownie) – niemiecki i litewski przedsiębiorca, właściciel kowieńskiej księgarni Pribačis, szef wydawnictwa o tej samej nazwie, mąż Heleny Holzman.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie ziemiańskiej w Wielkopolsce, jego ojciec był pruskim sędzią okręgowym. W czasie I wojny światowej walczył na froncie wschodnim, przebywał m.in. w okupowanym przez Niemców Kownie, gdzie zapoznał się z jego żydowską kulturą. Po osiedleniu się w stolicy Litwy otworzył przy Al. Wolności 78 filię należącej do jego rodziny wrocławskiej księgarni Priebatsch, w której sprzedawano literaturę francuską, angielską i niemiecką[1]. Zajmował się również wydawaniem podręczników do nauki języka niemieckiego i francuskiego dla szkół litewskich. W 1940 roku przedsiębiorstwo Holzmana upaństwowiły władze radzieckie, a on sam znalazł się na liście do wywózki na Sybir, jednak w wyniku wkroczenia wojsk niemieckich do Kowna udało mu się jej uniknąć. Pod koniec czerwca 1941 został aresztowany przez Niemców i zamordowany najprawdopodobniej w jednym z fortów kowieńskiej twierdzy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Księgarnia była jedną z najpopularniejszych takich placówek w przedwojennym Kownie, zob.: Helena Baltrušaitis , "Lietus lyja Lietuvoje", w: "Santara", nr 33/1999, Kaunas

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Helene Holzman, To dziecko musi przeżyć. Niezwykłe pamiętniki Helene Holzman 1941–1944, Reinhard Kaiser (oprac.) i inni, Warszawa: „Fakty”, 2002, ISBN 83-7311-242-1, OCLC 830309253.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]