Mazamet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mazamet
Herb
Herb gminy Mazamet
Państwo  Francja
Region Midi-Pyrénées
Departament Tarn
Arrondissement Castellane
Powierzchnia 72,21 km²
Ludność (2006)
 • liczba
 • gęstość

10 158
141 os./km²
Kod pocztowy 81200
Kod INSEE 81163
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Mazamet
Mazamet
Ziemia 43°30′N 2°24′E/43,500000 2,400000
Portal Portal Francja

Mazamet – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Midi-Pyrénées, w departamencie Tarn. Jej burmistrzem jest od 2008 r. Laurent Bonneville.

Ludność[edytuj | edytuj kod]

W 2006 roku gminę zamieszkiwało 10 158 mieszkańców (według danych na rok 1990 - 11 481 osób), a gęstość zaludnienia wynosiła 141 osób/km² (wśród 3020 gmin regionu Midi-Pyrénées Mazamet plasuje się na 21. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 46.).

Miasto jest drugim pod względem wielkości miastem aglomeracji miejskiej Castres-Mazamet i centrum przemysłowo-usługowym dla wielu okolicznych wsi.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Miasto położone jest u stóp Czarnych Gór (La Montagne Noire) będących jednymi z najbardziej na południe wysuniętych pasm Masywu Centralnego. Siedem kilometrów od miasta położone jest Lac des Montagnès (Jezioro Gór) wraz z ośrodkiem wypoczynkowym. Przez miasto przepływają rzeki Arnette i Thoré będące na terenie gminy obudowane domami i kamienicami.

Na rzece Arnette występują liczne, choć małe wodospady. Dolina rzeki Arnette rozszerza się pod miastem tworząc niewielkie zalewisko.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W przeszłości region znany z wyrobów wełnianych - największe we Francji centrum włókiennictwa i tkactwa. Z tego okresu pochodzą liczne zabudowania przemysłowe na północy miasta. Po drugiej wojnie światowej francuska wełna przegrywa z tanim nowozelandzkim surowcem, a miasto podupada. Programy pomocowe rządu francuskiego pomogły wyjść miastu z bezrobocia rozwijając usługi i przedsiębiorczość, a dawne manufaktury zastępuje lekki przemysł spożywczy.

Związki z Polską[edytuj | edytuj kod]

W latach 80. władze Rybnika nawiązały współpracę z merostwem Mazamet (za pomocą rybnickiego prałata ks. Klona) inaugurując tym samym pierwszą współpracę miast z dwóch stron żelaznej kurtyny.

Miejscowe liceum im. Joanny d'Arc od początku lat 90. prowadzi wymianę uczniowską z rybnickim Zespołem Szkół Urszulańskich - co dwa lata we wrześniu rybniczanie jadą z wizytą do Mazamet, by ich korespondenci przyjechali z rewizytą w okresie przed świętami wielkanocnymi.

Liceum w Mazamet funduje także szczególnie uzdolnionym uczniom z Rybnika stypendia do wykorzystania na naukę we francuskich uniwersytetach.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]