Medal za Obronę Sewastopola

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Medal "Za obronę Sewastopola"
Медаль «За оборону Севастополя»
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 22 grudnia 1942
Wielkość średnica 32 mm
Kruszec mosiądz
Wydano ok. 52 540
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Medal "Za obronę Sewastopola" (ros. Медаль «За оборону Севастополя») – radzieckie odznaczenie wojskowe.

Medal "Za obronę Sewastopola" został ustanowiony dekretem Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z 22 grudnia 1942, jednocześnie zatwierdzono statut i opis odznaki, nieco zmienione w 1943.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Medalem tym byli nagradzani wszyscy obrońcy Sewastopola podczas II wojny światowej w okresie od 5 listopada 1941 do 4 lipca 1942, a głównie żołnierze Armii Radzieckiej, Floty Wojennej i wojsk NKWD. Odznaczano także osoby cywilne biorące udział w bezpośredniej obronie, bądź też w szeroko rozumianych przedsięwzięciach obronnych.

Łącznie Medalem za obronę Sewastopola nagrodzono ok. 52 540 osób (stan na 1995). Odznaczano nim też instytucje, np. gazetę "Krymskaja Prawda".

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaka medalu to wykonany z mosiądzu krążek o średnicy 32 mm. Na awersie w kole o średnicy 22 mm umieszczono popiersie marynarza, za nim czerwonoarmisty, z lewego profilu. W dolnej części obwódki, spod koła wystaje kotwica, w górnej końce dwóch skrzyżowanych luf armatnich i pomiędzy nimi pięcioramienna gwiazda. Na obwódce, dookoła medalu znajduje się napis: ЗА ОБОРОНУ * СЕВАСТОПОЛЯ (pol. "ZA OBRONĘ * SEWASTOPOLA"). Na rewersie znajduje się symbol ZSRR – sierp i młot oraz pod nim napis: ЗА НАШУ / СОВЕТСКУЮ / РОДИНУ (pol. "ZA NASZĄ RADZIECKĄ OJCZYZNĘ"). Wszystkie napisy i rysunki są wypukłe. Autorem projektu był malarz N. Moskalew. Początkowo medal miał być wykonany z nierdzewnej stali.

Medal jest zawieszony na metalowej pięciokątnej blaszce obciągniętej wstążką koloru oliwkowego szerokości 24 mm z wąskim granatowym paskiem szerokości 2 mm pośrodku.

Medal noszony był na lewej piersi, w kolejności po medalu "Za obronę Odessy".

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Михаил Музалевский, Сергей Шишков: Ордена и медали СССР 1918 – 1991. Ворон, 1996. (ros. • ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]