Medal za Ratowanie Tonących

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Medal "Za ratowanie tonących"
Медаль «За спасение утопающих»
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 16 lutego 1957
Wielkość średnica 32 mm
Kruszec mosiądz
Wydano ok. 24 000
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Medal "Za ratowanie tonących" (ros. Медаль «За спасение утопающих») – radzieckie i rosyjskie odznaczenie cywilne.

Medal "Za ratowanie tonących" został ustanowiony dekretem Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z 16 lutego 1957. Regulamin zmieniono w 1980. Po rozpadzie ZSRR w 1991, medal został powtórnie ustanowiony jako odznaczenie rosyjskie.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Medalem "Za ratowanie tonących" nagradzano ratowników oraz innych obywateli ZSRR, a także cudzoziemców za śmiałość, odwagę i ofiarność wykazane przy ratowaniu ludzi na wodzie, za wysoką czujność i bystrość, w rezultacie czego uniknięto nieszczęśliwych wypadków z ludźmi na wodzie, a także za wzorową oragnizację służby ratowniczej na wodzie.

Medal można było nadawać wielokrotnie, chociaż były to rzadkie przypadki (najwięcej nadano czterokrotnie – jednej osobie i trzykrotnie – dwóm osobom). W sumie, Medalem nagrodzono około 24 000 osób (za czasów ZSRR).

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznakę medalu stanowi wykonany z metalu krążek o średnicy 32 mm, na którego awersie znajduje się wyobrażenie ratownika holującego tonącego w wodzie. Na obwodzie na górze umieszczono napis: ЗА СПАСЕНИЕ, na dole: УТОПАЮЩИХ (pol. "Za ratowanie – tonących"). Na rewersie jest na górze sierp i młot (godło ZSRR), pod nim w centrum gałązka laurowa, a na dole napis: CCCP (pol.: ZSRR). Po rozpadzie ZSRR, medal ma na rewersie napis: РОССИЯ (Rosja), przy pozostawieniu sierpa i młota i gałązki laurowej.

Medal zawieszany jest na metalowej pięciokątnej baretce obciągniętej wstążką koloru niebieskiego szerokości 24 mm z trzema wąskimi białymi paskami przy brzegach i jednym pośrodku.

Medal noszony był na lewej piersi, w kolejności po Medalu "Za odwagę w walce z pożarem".

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]