Mefistofeles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przekierowanie Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „Mefisto”. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.

Mefistofeles (Mefisto, Mefistofiel) – upadły anioł. Jego imię pochodzi z hebrajskiego: mefir – niszczyciel, tofel – kłamca lub mephistoph – niszczyciel dobra. Być może też z greki: mephostophiles – duch ciemności, nielubiący światła.

Mefistofeles w fikcji[edytuj | edytuj kod]

  • W Fauście Mefistofeles zawiera pakt z tytułowym bohaterem i towarzyszy mu przez jakiś czas, by spełniać egoistyczne zachcianki głównego bohatera, o duszę którego demon założył się z Bogiem. Mefistofeles ostatecznie zakład ten przegrywa, a Faust zostaje zbawiony. Tym samym spełniają się słowa iż demon ów „wiecznie zła pragnąc” (zwiedzenie Fausta i potępienie jego duszy), „wiecznie czyni dobro” (zbawienie Fausta). Mefistofeles symbolizuje wartości negatywne, poznać go można po „zimnym okrucieństwie, jadowitym śmiechu, który doprowadza do łez, okrutnej radości, jaką wywołuje czyjś ból”[potrzebne źródło].
  • W grze komputerowej Diablo II, Mefisto pojawia się jako jeden z braci Diablo.
  • W mandze i anime Ao no Exorcist Mephisto udaje się do świata ludzi i staje się jednym z egzorcystów, by – jak twierdzi — zaprowadzić pokój pomiędzy równoległymi światami ludzi i demonów. Jego motywy pozostają jednak nieznane.
  • W grze Devil May Cry 4 Mefistofeles jest jednym z przeciwników, często pojawiającym się u boku silniejszego od siebie Fausta.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]