Megarachne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Megarachne
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

wielkoraki

Rodzaj

Megarachne
Hünicken, 1980

Gatunki
  • M. servinai Hünicken, 1980

Megarachne (z gr. „wielki pająk”) – rodzaj eurypteryda żyjącego w górnym karbonie (Pensylwan). Długość jego ciała wynosiła około 34 cm, a rozpiętość kończyn 50 cm. Jego skamieniałości zostały odkryte w okolicach argentyńskiej Kordoby i opisane w 1980 roku przez Mario Hünickena, który zaklasyfikował je jako szczątki pająka z grupy Mygalomorphae, co przyczyniło się do uzyskania przez zwierzę tytułu największego przedstawiciela tej grupy zwierząt w dziejach Ziemi[1]. Między innymi cechy takie, jak obecność jednej pary złożonych oczu (a nie kilku par prostych oczu, jak u współczesnych pająków) oraz charakterystyczne elementy szkieletu pozwoliły Paulowi Seldenowi, José A. Corronce i Hünickenowi stwierdzić, że Megarachne był w rzeczywistości wielkorakiem, a nie pająkiem[2].

Nieaktualna rekonstrukcja Megarachne jako pająka

Megarachne, pokazany jako pająk polujący na petrolakozaura, miał pojawić się w jednym z odcinków serialu Zanim przywędrowały dinozaury. Jednakże gdy w trakcie realizacji programu odkryto, że Megarachne jest eurypterydem, zamiast niego zdecydowano się uczynić bohaterem odcinka nieokreślonego bliżej pająka z grupy Mesothelae. Wcześniej Megarachne ukazany jako pająk pojawił się w programie dokumentalnym Giant Monsters, prowadzonym przez Jeffa Corwina.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mario A. Hünicken. A giant fossil spider (Megarache servinei) from Bajo de Véliz, Upper Carboniferous, Argentina. „Bol. Acad. Nac. Ciencias, Córdoba”. 53, s. 317–341, 1980. (ang.). 
  2. Paul A. Selden, José A. Corronca, Mario A. Hünicken. The true identity of the supposed giant fossil spider Megarachne. „Biology Letters”. 1 (1), s. 44–48, 2004. DOI: 10.1098/rsbl.2004.0272.