Meiser

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Meiser
מייסר
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Hajfy
Wysokość 61 m n.p.m.
Populacja (2008)
• liczba ludności

1600
Nr kierunkowy +972 4
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Meiser
Meiser
Ziemia 32°26′40″N 35°02′32″E/32,444444 35,042222
Portal Portal Izrael

Meiser (hebr. מייסר; arab. مـَيْسـَر) - arabska wieś położona w samorządzie regionu Menashe, w Dystrykcie Hajfy, w Izraelu.

Leży w zachodniej części Samarii na południe od masywu górskiego Karmel, w otoczeniu miasta Baqa-Jatt, moszawu Maor, kibuców Ma'anit i Metzer, oraz wiosek Shaar Menashe i Harish.

Historia[edytuj | edytuj kod]

29 listopada 1947 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło Rezolucję nr 181 o podziale Palestyny na dwa państwa: żydowskie i arabskie. Na mocy tej rezolucji wioska al-Shajk Meiser miała znaleźć się w państwie arabskim, jednak podczas wojny o niepodległość w 1948 wojska izraelskie opanowały całą okolicę. Po zawarciu rozejmu, wioska znalazła się na terytoriach przyznanych państwu Izrael.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W wiosce znajduje się szkoła podstawowa.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka wioski opiera się na rolnictwie.

Panorama wioski Meiser

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Na zachód od wioski przebiega autostrada nr 6, brak jednak możliwości bezpośredniego wjazdu na nią. Z wioski wyjeżdża się na południe na drogę nr 5923, którą jadąc na wschód dojeżdża się do kibucu Metzer, lub jadąc na zachód dojeżdża się do drogi 574 ISR-HW574.png prowadzącej na północ do kibucu Ma'anit i na południe do miasta Baqa-Jatt.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]