Metaw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Mejtav)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Metaw
מיטב
Sekretariat moszawu Metaw
Sekretariat moszawu Metaw
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Gilboa
Wysokość 70 m n.p.m.
Populacja (2010)
• liczba ludności

443
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Metaw
Metaw
Ziemia 32°32′48″N 35°18′02″E/32,546667 35,300556
Portal Portal Izrael

Metaw (hebr. מיטב; ang. Metav lub Meitav; pol. Najlepszy) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Gilboa, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Moszaw Metaw jest położony na wysokości 70 metrów n.p.m. w południowo wschodniej części intensywnie użytkowanej rolniczo Doliny Jizreel w Dolnej Galilei. Na wschód od moszawu rozpoczynają się wzniesienia przechodzące w kierunku południowo wschodnim w masyw Wzgórz Gilboa. Pozostała okolica moszawu jest płaska, opada jednak delikatnie w kierunku północno zachodnim. Po stronie zachodniej przepływa strumień Kiszon. W odległości 10 km na zachód są wzgórza masywu Góry Karmel. W odległości 3 km na południe przebiega mur bezpieczeństwa oddzielający terytorium Izraela od Autonomii Palestyńskiej[1]. W jego otoczeniu znajduje się miasto Afula, moszawy Awital, Perazon, Magen Sza’ul, Ram-On, Barak i Addirim, wioska komunalna Merkaz Ja’el, oraz arabskie wioski Sandala i Mukajbila.

Metaw jest położony w Samorządzie Regionu Gilboa, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców moszawu jest Żydami[2][3]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie w okolicy tej znajdowała się arabska wioska Zir'in. Została ona wysiedlona i zniszczona w dniu 28 maja 1948 roku podczas I wojny izraelsko-arabskiej[4]. Dużo wcześniej tutejsze grunty wykupiły od arabskich mieszkańców żydowskie organizacje syjonistyczne. Współczesny moszaw został założony w 1954 roku przez żydowskich imigrantów z Iranu i Kurdystanu, jako część bloku osiedli rolniczych Chevelu Ta'anach (hebr. חבל תענך). Blok ten składa się z trzech niemal identycznych wiosek rolniczych (moszawy Awital, Metaw i Perazon), pośrodku których znajduje się centralna wioska (wieś komunalna Merkaz Ja’el) pełniąca wszystkie podstawowe funkcje bloku. Czasami blok ten jest nazywany Ta'anach Alef. Istnieją plany dalszej rozbudowy moszawu[5][6].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa moszawu nawiązuje do najlepszej, najżyźniejszej części ziemi, jaką otrzymał w Egipcie biblijny Józef[a].

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W moszawie jest ośrodek kultury z biblioteką, sala sportowa z siłownią, oraz boisko do piłki nożnej.

Edukacja i religia[edytuj | edytuj kod]

Dzieci są dowożone do przedszkola i szkoły podstawowej do sąsiedniej wioski Merkaz Ja’el. Szkoła średnia jest w mieście Afula[7]. Moszaw posiada własną synagogę i mykwę.

Gospodarka i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie, sadownictwie, hodowli drobiu i bydła mlecznego. W szklarniach uprawiane są warzywa i przyprawy. Część mieszkańców pracuje w pobliskich strefach przemysłowych. W moszawie jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy i warsztat mechaniczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z kibucu wyjeżdża się na północ na drogę nr 6734 w wiosce Merkaz Ja’el, z której dojeżdża się do położonych bardziej na północy moszawu Awital i wschodzie Perazon. Drogą nr 6734 wyjeżdża się w kierunku północno wschodnim na drogę nr 675, którą jadąc na zachód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą nr 6724 (prowadzi na południe do bloku moszawów Addirim, Dewora, Barak i wioski Merkaz Chewer) i dalej do bloku moszawów Gadisz i wiosek Nir Jafe i Merkaz Omen. Natomiast jadąc drogą nr 675 na wschód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą nr 60 i dalej do kibucu Jizreel. Jadąc drogą nr 60 na północny zachód dojeżdża się do miasta Afula, lub jadąc na południe dojeżdża się do moszawu Perazon i dalej do wioski Gan Ner. W odległości 8 km na północny zachód od moszawu znajduje się port lotniczy Megiddo.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zobacz: Księga Rodzaju 47,11: "Józef osiedlił ojca i braci, dając im posiadłość w najbardziej żyznej części Egiptu, w ziemi Ramses, jak mu polecił faraon." Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.

Przypisy

  1. The Separation Barrier Map (ang.). W: B´Tselem [on-line]. 2008. [dostęp 2012-05-25].
  2. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-25].
  3. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-25].
  4. Welcome To Zir'in (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2012-05-25].
  5. Mejtav (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-05-25].
  6. Mejtav (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-05-25].
  7. Mejtav (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2012-05-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]