Mercury (motoryzacja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mercury
Mercury
Założyciel(e) Edsel Ford
Data założenia 1939
Data likwidacji 4 stycznia 2011
Lokalizacja Stany Zjednoczone Dearborn, Michigan, U.S.A
Branża Motoryzacyjna
Produkty samochody

Mercury – marka samochodów, produkowanych przez koncern Ford Motor Company i sytuowanych pomiędzy popularnymi Fordami i luksusowymi Lincolnami. Modele zawsze miały odpowiedniki wśród modeli Forda, dzieląc z nimi konstrukcję i silniki. Marka Mercury była obecna w Stanach Zjednoczonych, Portoryko, Meksyku (tam z krótką przerwą na lata 19992000), na Bliskim Wschodzie i Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych. W 1999 roku w Kanadzie samochody Mercury zostały przemianowane na Fordy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W okresie międzywojennym Ford Motor Company produkował popularne modele pod własną marką, jak i luksusowe Lincolny. Brakowało w ofercie marki pośredniej, mogącej konkurować na rynku z takimi autami, jak Buick, Oldsmobile, Chrysler, czy DeSoto. Edsel Ford, syn założyciela firmy Henry'ego Forda, postanowił wprowadzić na rynek właśnie taką markę. W 1938 roku zaprezentowano nowego Mercury'ego na następny rok modelowy. Był znacznie bardziej luksusowy niż Ford, posiadał zmodyfikowany silnik Ford V8, o większej pojemności i mocy. Po przerwie produkcyjnej, wynikającej z przestawienia produkcji na potrzeby wojenne, w 1950 roku wznowiono produkcję samochodów Mercury, bazujących na konstrukcjach Forda. W przeciwieństwie do marki Edsel, Mercury okazał się sukcesem rynkowym.

Sprzedaż marki rosła, aż w 1978 roku osiągnęła pułap 580 000 sztuk, a w 1993 – 480 000. Od tamtego roku sprzedaż spadała, do około 200 000 samochodów obecnie. Od 2000 roku sprzedaż aut spadła o 74%, w 2009 roku była już mniejsza niż 100 000 sztuk i stanowiła 1,9% światowej sprzedaży Forda[1], a w 2011 roku pojazdy tej marki przestały być produkowane[2].

Lista samochodów marki Mercury[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]