Merkaz Chewer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Merkaz Chever)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Merkaz Chewer
מרכז חבר
Centrum wioski Merkaz Chewer
Centrum wioski Merkaz Chewer
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Gilboa
Wysokość 69 m n.p.m.
Populacja (2010)
• liczba ludności

355
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Merkaz Chewer
Merkaz Chewer
Ziemia 32°32′52″N 35°15′53″E/32,547778 35,264722
Portal Portal Izrael

Merkaz Chewer (hebr. מרכז חבר; ang. Hever lub Merkaz Hever) – wieś komunalna położona w Samorządzie Regionu Gilboa, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wioska Merkaz Chewer jest położona na wysokości 69 metrów n.p.m. w południowej części intensywnie użytkowanej rolniczo Doliny Jizreel w Dolnej Galilei. Okoliczny teren jest płaski, opada jednak delikatnie w kierunku północnym. Po stronie wschodniej znajdują się źródła strumienia Kiszon, a po stronie zachodniej przepływa strumień Ta'anach. W odległości 5 km na wschód od moszawu wznoszą się zbocza masywu Wzgórz Gilboa, a w odległości 4 km na południowy zachód są wzgórza masywu Góry Karmel. W odległości 2 km na południe przebiega mur bezpieczeństwa oddzielający terytorium Izraela od Autonomii Palestyńskiej[1]. W jej otoczeniu znajdują się moszawy Dewora, Addirim i Barak.

Merkaz Chewer jest położona w Samorządzie Regionu Gilboa, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców wioski jest Żydami[2][3]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Centrum edukacyjne Merkaz Chewer

Osada została założona w 1958 roku jako regionalne centrum administracyjno usługowe dla bloku osiedli rolniczych Chevelu Ta'anach (hebr. חבל תענך). Blok ten składa się z trzech niemal identycznych wiosek rolniczych (moszawy Addirim, Dewora i Barak), pośrodku których znajduje się centralna wieś Merkaz Chewer pełniąca wszystkie podstawowe funkcje bloku[4]. W 1982 roku formalnie przekształcono centrum administracyjne w wioskę komunalną. W latach 90. XX wieku tutejsze moszawy przeszły przez proces prywatyzacji, zachowując kolektywną organizację instytucji kultury, edukacji i ochrony zdrowia. Zdecentralizowano jednak organizację działalności gospodarstw rolniczych. Wymusiło to podjęcie decyzji o zmienieniu charakteru wioski Merkaz Chever, w której wybudowano pierwszych 90 domów mieszkalnych[5].

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W wiosce jest ośrodek kultury z biblioteką, basen kąpielowy, sala sportowa i boisko do piłki nożnej.

Edukacja i religia[edytuj | edytuj kod]

Wioska utrzymuje przedszkole i szkołę podstawową. Starsze dzieci są dowożone do szkoły średniej w mieście Afula[6]. Wioska posiada własną synagogę i mykwę.

Gospodarka i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka wioski opiera się na rolnictwie i usługach. Wielu mieszkańców pracuje poza wioską. W wiosce jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy i warsztat mechaniczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Centralnie położona wioska Merkaz Chewer jest połączona lokalnymi drogami z sąsiednimi moszawami Dewora (na północy), Addirim (na wschodzie) i Barak (na południu). Z bloku osiedli wyjeżdża się drogą nr 6724 na wschód do skrzyżowania z lokalną drogą prowadzącą na południe do moszawu Ram-On. Następnie droga nr 6724 prowadzi na północ do skrzyżowania z drogą nr 675 przy regionalnym cmentarzu. Jadąc drogą nr 675 na zachód dojeżdża się do bloku osiedli Merkaz Omen (moszawy Nir Jafe, Gadisz, Mele’a i wioska Merkaz Omen) i dalej do skrzyżowania z drogą ekspresową nr 65, lub jadąc na wschód dojeżdża się do bloku osiedli Merkaz Ja’el (moszawy Awital, Perazon, Metaw i wioska Merkaz Ja’el) i dalej do skrzyżowania z drogą nr 60 przy kibucu Jizre’el. W odległości 6 km na północny zachód od wioski znajduje się port lotniczy Megiddo.

Przypisy

  1. The Separation Barrier Map (ang.). W: B´Tselem [on-line]. 2008. [dostęp 2012-05-27].
  2. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-27].
  3. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-27].
  4. Merkaz Chever (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-05-27].
  5. Merkaz Chever (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-05-27].
  6. Merkaz Chever (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2012-05-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]