Metody (Krasnopiorow)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Metody
Michaił Krasnopiorow
Biskup pietropawłowski
Ilustracja
Kraj działania

Rosja

Data i miejsce urodzenia

30 lipca 1868
Wiatskoje

Data i miejsce śmierci

4 lutego 1921
Pietropawłowsk

Biskup pietropawłowski
Okres sprawowania

1914-1921

Wyznanie

prawosławie

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Śluby zakonne

11 lutego 1900

Prezbiterat

1890

Chirotonia biskupia

10 lutego 1913

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

10 lutego 1913

Miejscowość

Petersburg

Miejsce

Ławra Aleksandra Newskiego

Konsekrator

Włodzimierz (Bogojawleński)

Współkonsekratorzy

Flawian (Gorodiecki)

Metody, imię świeckie Michaił Płatonowicz Krasnopiorow (ur. 18 lipca?/30 lipca 1868 we Wiatskim, zm. 4 lutego 1921 w Pietropawłowsku) – rosyjski biskup prawosławny, święty nowomęczennik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem cerkiewnego psalmisty. Ukończył seminarium duchowne w Wiatce, po czym podjął pracę nadzorcy uczniów niższej szkoły duchownej w Sarapule. W 1890 został wyświęcony na kapłana jako mężczyzna żonaty. W 1898, po śmierci małżonki, wyjechał do Kazania na wyższe studia teologiczne w Kazańskiej Akademii Duchownej. 11 lutego 1900, w trakcie studiów, złożył wieczyste śluby mnisze przed rektorem akademii Antonim (Chrapowickim)[1], przyjmując imię zakonne Metody. W 1902 uzyskał dyplom kandydata nauk teologicznych i rozpoczął pracę w szkole duchownej w Ufie jako asystent nadzorcy. Zorganizował w mieście szkołę cerkiewno-parafialną, organizował odczyty o tematyce religijno-moralnej i antyalkoholowej[2].

W 1903 objął stanowisko inspektora seminarium Aleksandrowskiego w Ardonie. Po trzech latach otrzymał godność archimandryty i został rektorem seminarium duchownego w Ufie[2]. Był zdecydowanym przeciwnikiem socjalizmu, a kondycję Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego na początku XX w. uważał za złą[1].

10 lutego 1913 w Petersburgu został wyświęcony na biskupa akmolińskiego, wikariusza eparchii omskiej. W 1914 jego tytuł uległ zmianie na biskup pietropawłowski i właśnie Pietropawłowsk stał się jego siedzibą[2]. W marcu 1917 pietropawłowska Rada Delegatów Robotniczych bezskutecznie domagała się od Rządu Tymczasowego jego usunięcia z katedry z powodu "działalności reakcyjnej"[1].

Zginął w czasie tłumienia przez Armię Czerwoną powstania antybolszewickiego, jakie wybuchło w 1921 i objęło część Syberii Zachodniej z Pietropawłowskiem, Iszymem i Tobolskiem. Został zamordowany przez oddział bolszewicki przed soborem w Pietropawłowsku, gdy usiłował uspokajać walczących ze sobą chłopów i czerwonoarmistów[2].

W 2000 kanonizowany jako jeden z Soboru Świętych Nowomęczenników i Wyznawców Rosyjskich[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]