Miasteczko Multimedialne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Park technologiczny Miasteczko Multimedialne (ang. Multimedia City) – projekt realizowany w Nowym Sączu od roku 2006 przez Miasteczko Multimedialne Sp. z o.o. z inicjatywy WSB-NLU. Głównym celem projektu jest inicjowanie współpracy pomiędzy nauką a biznesem w testowaniu, inkubowaniu oraz wdrażaniu (komercjalizacji) innowacyjnych projektów z zakresu nowoczesnych technologii do gospodarki.

Obecnie w ramach struktur Parku działają:

  • Inkubator Przedsiębiorczości Media 3.0, który w przeciągu dwóch latach zainwestuje ok. 12 mln zł w rozwój innowacyjnych startupów z obszaru IT i multimediów.
  • Szkoła Animacji i Grafiki 3D Drimagine.
  • Stowarzyszenie Klaster Multimediów i Systemów Informacyjnych MultiKlaster, który zrzesza ponad 60 prorozwojowych, proinnowacyjnych i wysoko wyspecjalizowanych małych i średnich przedsiębiorstw działających w branży nowoczesnych technologii i nowych mediów z całej Polski oraz szereg innych publicznych i prywatnych instytucji ze środowiska biznesowego i naukowego wspierających i stymulujących przedsiębiorczość oraz innowacyjność gospodarki w Polsce[1].
  • Prowadzone są projekty międzynarodowe z zakresu kształcenia kadr nowoczesnej gospodarki, wsparcia rozwoju innowacyjności sektora MŚP i promocji venture capital jako alternatywnego w stosunku do funduszy unijnych zewnętrznego źródła finansowania realizacji innowacyjnych przedsięwzięć.

W Nowym Sączu z Miasteczkiem współpracują już, i mają to robić w przyszłości, m.in.: Microsoft, CISCO, Lewiatan Business Angels (klub inwestorów przeznaczających kapitał na rozwój innowacyjnych firm we wczesnej fazie rozwoju) oraz Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości[2].

24 sierpnia 2010r. Miasteczko Multimedialne podpisało umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości na dofinansowanie budowy Parku Technologicznego Miasteczko Multimedialne w wysokości prawie 95 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. We wrześniu 2010 roku rozpoczęto budowę infrastruktury Miasteczka Multimedialnego. W Parku Technologicznym w Nowym Sączu zostaną oddane do użytku specjalistyczne laboratoria technologiczne m.in. efektów specjalnych oraz 3D, wirtualnej rzeczywistości, postprodukcji, dźwiękowe, motion capture oraz nowoczesna powierzchnia biurowa[3].

16 maja 2014 roku oficjalnie otworzony został przy ulicy Myśliwskiej 1 w Nowym Sączu nowoczesny kompleks badawczo-naukowy wspierający rozwój i zastosowanie multimediów w biznesie, nauce i rozrywce[4].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy