Miasto utrapienia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Miasto utrapienia
Autor Jerzy Pilch
Miejsce wydania Polska
Język polski
Data I wyd. 2004
Wydawca Świat Książki
Typ utworu powieść

Miasto utrapienia – powieść Jerzego Pilcha wydana w 2004 roku przez Świat Książki w serii wydawniczej "Nowa Proza Polska". Jej fabuła obraca się wokół Patryka Wojewody, studenta prawa, który zostaje obdarzony umiejętnością słyszenia wystukiwanych w bankomatach PIN-ów.

Patryk Wojewoda urodził się w Granatowych Górach, miejscowości położonej na południu Polski. Tam też dzieją się niektóre fragmenty utworu. Jednak większość akcji toczy się w tytułowym mieście utrapienia, czyli w Warszawie.

Pewnego dnia młody Wojewoda odkrywa u siebie dar słyszenia PIN-ów, kodów potrzebnych do wypłacenia pieniędzy z bankomatu. Przejęty swoim odkryciem, coraz więcej czasu spędza na ulicach Warszawy, wsłuchując się w pikanie bankomatowych guzików.

W książce przeplatają się wątki rodzinne (wiecznie pijącego i zabawiającego się z prostytutkami ojca oraz śmierci dziadka Patryka - Jana Nepomucena), miłosne (perypetie z Konstancją Wybryk, Esmeraldą Dorsz czy też Piękną Pietią), jak również historie związane z dzieciństwem, rodzinną miejscowością i darem głównego bohatera.