Michał Tyszkiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy Michała Tyszkiewicza (1903-1974). Zobacz też: inne postacie o tym imieniu i nazwisku.
Michał Zygmunt Tyszkiewicz
Ród szlachecki Tyszkiewiczowie
Herb szlachecki Leliwa POL COA Leliwa.svg
Rodzice Jan Józef Tyszkiewicz (*18671903)
Elżbieta Krasińska (*18711906), c. Władysława Krasińskiego
Żony 1. Maria Anna Pietrusińska ("Hanka Ordonówna") ×Warszawa 30 kwietnia 1931
2. Tamara Nachiczewańska
Dzieci brak
Data urodzenia 25 maja 1903
Miejsce urodzenia Zakopane
Data śmierci 21 marca 1974
Miejsce śmierci Monachium

Michał Tyszkiewicz (Michał Zygmunt Antoni Maria Tyszkiewicz-Łohojski, ur. 25 maja 1903, zm. 21 marca 1974) – hrabia, ziemianin, urzędnik MSZ, autor tekstów piosenek.

Napisał słowa do wielu znanych piosenek m.in. Uliczka w Barcelonie, Fiakier, Jesienna piosenka, Każda z pań "moderne", Sonny Boy, Zapomniana piosenka. W 1931 ożenił się z Hanką Ordonówną. Ich małżeństwo początkowo zostało uznane przez rodzinę hrabiego za mezalians.

Przed wybuchem II wojny światowej Tyszkiewiczowie często bywali w Ornianach – posiadłości Michała położonej niedaleko Wilna. W 1940 r. Michał Tyszkiewicz otrzymał obywatelstwo litewskie, udało mu się też wydostać żonę z więzienia na Pawiaku (aresztowana przez gestapo w 1939 r.) Jako obywatele litewscy przebywali w Wilnie, biorąc udział w polskim życiu kulturalno-towarzyskim.

Po rozpoczęciu sowieckiej okupacji Litwy Michał Tyszkiewicz został aresztowany przez NKWD i osadzony na Łubiance. Wkrótce też aresztowana została Hanka Ordonówna. Po podpisaniu układu Sikorski-Majski w 1941 r. Tyszkiewicz z żoną odzyskali wolność i znaleźli się w Armii Andersa. Wspólnie prowadzili ewakuację polskich dzieci z ZSRR, m.in. do Indii. Następnie Tyszkiewicz został sekretarzem poselstwa RP w Teheranie, z ramienia rządu polskiego na uchodźstwie.

Po wojnie opiekował się swoim osieroconym bratankiem - Janem Tyszkiewiczem (Jan Jerzy Hubert Tyszkiewicz), synem Władysława, zmarłego w kijowskim więzieniu NKWD (1940)[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy