Michael A. Monsoor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Michael A. Monsoor
Michael A. Monsoor (na pierwszym planie)
Michael A. Monsoor (na pierwszym planie)
Petty Officer Second Class
Data i miejsce urodzenia 5 kwietnia 1981
Long Beach, Kalifornia
Data i miejsce śmierci 29 września 2006
Ramadi, Irak
Przebieg służby
Lata służby 20012006
Główne wojny i bitwy Operation Iraqi Freedom
Odznaczenia
Medal of Honor ribbon.svg Medal of Honor
Silver Star ribbon.svg Silver Star
Bronze Star ribbon.svg Bronze Star + Valor
Purple Heart BAR.svg Purple Heart
Combat Action Ribbon.svg Combat Action Ribbon
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Michael A. Monsoor (5 kwietnia 1981 – 29 września 2006) - amerykański żołnierz sił specjalnych Navy SEAL amerykańskiej marynarki wojennej, poległy w Iraku, poświęcając życie w obronie towarzyszy.

Monsoor został pośmiertnie odznaczony Medalem Honoru - najwyższym amerykańskim odznaczeniem bojowym, za bohaterstwo okazane 29 września 2006 roku w mieście Ramadi w Iraku. Tego dnia Monsoor wraz z trzema innymi żołnierzami amerykańskimi i ośmioma irackimi zajmował pozycję na stanowisku snajperskim, gdy bojownik iracki wrzucił na ich pozycję granat, który uderzył Monsoora w pierś i upadł u jego stóp. Monsoor, który znajdował się najbliżej wyjścia, i który jako jedyny mógł uniknąć wybuchu, natychmiast jednak padł na granat, aby osłonić pozostałych żołnierzy przed eksplozją. Zmarł około 30 minut później na skutek odniesionych obrażeń, poświęcając swoje życie, aby uratować swoich współtowarzyszy. W wyniku wybuchu zostało rannych dwóch kolejnych żołnierzy.

Monsoor jest trzecim żołnierzem amerykańskim, który za swoje bohaterstwo podczas II wojny w Zatoce Perskiej został odznaczony Medalem Honoru.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]