Michael Stipe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Michael Stipe
Michael Stipe at Langerado 2008.jpg
Michael Stipe podczas koncertu w 2008 roku.
Imię i nazwisko John Michael Stipe
Data i miejsce urodzenia 4 stycznia 1960 r.
Decatur, Georgia
Gatunek rock alternatywny
Zawód wokalista
Aktywność od 1980
Instrument
śpiew, gitara akustyczna, harmonijka, keyboard
Zespół
R.E.M.
Automatic Baby
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

John Michael Stipe (urodzony 4 stycznia 1960 roku w Decatur w stanie Georgia) – członek i jeden z założycieli amerykańskiej grupy rockowej R.E.M.. Jest wokalistą, autorem tekstów piosenek, producentem muzycznym i filmowym.

Stipe jest znany i często parodiowany przez swój "mamroczący" styl śpiewania z początków swojej kariery oraz złożone, często surrealistyczne teksty. Razem z innymi członkami zespołu uznawany jest za "ojca chrzestnego rocka alternatywnego".

Stipe poznał Petera Bucka, Billa Berry'ego i Mike'a Millsa w 1980 podczas studiów na kierunku fotografia i malarstwo na uniwersytecie stanowym w Athens w stanie Georgia. W tym samym roku założyli R.E.M. Dwa lata później podpisali kontrakt z wytwórnią płytową I.R.S. Records i wydali debiutancki singel "Radio Free Europe". Odniósł on spory sukces w uniwersyteckim radiu, co doprowadziło do wydania EP Chronic Town'. Począwszy od albumu Murmur w 1983, zespół wydał czternaście płyt studyjnych, pięć kompilacyjnych i jeden album koncertowy. Parę przebojów oraz działalność społeczna Stipe'a w końcu uczyniły z niego gwiazdę.

W roku 2001 w wywiadzie udzielonym dziennikowi Newsweek Stipe określił się jako artysta "queer". W 2001 wyznał, że jest homoseksualistą[1], co potwierdził w 2011 roku[2].

Przypisy