Michaił Susłow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Michaił Andriejewicz Susłow (ros. Михаил Андреевич Суслов, ur. 21 listopada 1902 we wsi Szachowskoje w guberni saratowskiej, zm. 25 stycznia 1982 w Moskwie) – działacz Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego i polityk radziecki. Sprawował kontrolę nad ideologią partii komunistycznej, propagandą i kulturą.

Ukończył studia ekonomiczne w Instytucie Plechanowa w Moskwie w latach 1924–1929. Do polityki włączył się w 1931 roku, gdy został członkiem komisji kontroli nadzorującej przeprowadzenie czystek na Uralu i Ukrainie. W 1939 roku wszedł w skład Komitetu Centralnego. W czasie II wojny światowej nadzorował deportacje ludności z Kaukazu, a po wojnie także z Litwy. Od 1952 roku był członkiem Prezydium Politbiura i po dwóch latach od śmierci Stalina wszedł w skład ścisłej grupy rządzącej.

W 1957 roku przeciwstawił się próbie usunięcia Chruszczowa, lecz w 1964 roku poparł spisek przeciw niemu. Pozostał najbliższym współpracownikiem Leonida Breżniewa, opowiadając się za utrzymaniem twardej linii politycznej. Zmarł w 1982 roku i został pochowany na Cmentarzu przy Murze Kremlowskim.

Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
Michaiła Susłowa