Michał Lasocki (sędzia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Michał Piotr Lasocki
Herb
Dołęga
Data i miejsce urodzenia

1 sierpnia 1862
Zaborów

Data i miejsce śmierci

11 października 1938
Milanówek

Ojciec

Leon Adrian Lasocki

Matka

Bronisława Agnieszka Łuszczewska

Żona

Jadwiga Maria Wiktoria Karska

Dzieci

Lucyna Bronisława, Kazimiera, Helena Waleria, Leon Stanisław, Jadwiga

Michał Piotr Lasocki (ur. 1 sierpnia 1862 w Zaborowie, zm. 11 października 1938 w Milanówku[1]) – posiadacz ziemski i społecznik, a także sędzia, założyciel letniska Milanówek. Był synem właścicieli majątku Brochów, do jego matki należał majątek Milanówek, w dużej części złożony z lasów.

W 1899 Michał Lasocki nabył od matki Milanówek, a następnie utworzył spółkę, w której miał połowę udziałów, a której celem było utworzenie na terenie Milanówka letniska. W 1901 dzięki staraniom spółki doprowadzono do Milanówka linię kolejową i zbudowano przystanek. W 1908 Michał Lasocki założył Milanowskie Towarzystwo Letnicze i został jego pierwszym prezesem. Ofiarował także działkę na budowę pierwszego w letnisku kościoła, od imienia jego zmarłej w dzieciństwie córki patronką parafii ustanowiono św. Jadwigę Śląską. Rozwój osiedla przystacyjnego spowodował kolejne parcelacje terenów leśnych w 1910 i 1923 roku. Na kolejnych podarowanych letnisku przez Lasockiego działkach powstały ośrodek rekreacyjno-kulturalny "Rozrywka" oraz Teatr Letni. Powstały także urządzenia sportowe, korty tenisowe i boisko do siatkówki. Poza działalnością związaną z urządzaniem letniska, Michał Lasocki był także sędzią w Grodzisku Mazowieckim. Pochowany został na warszawskich Powązkach.

Obecnie milanowski park, urządzony na terenach podarowanych Milanówkowi przez Michała Lasockiego nosi jego imię. Herb szlachecki Dołęga, którym pieczętowali się Lasoccy, umieszczono w herbie miasta. 29 grudnia 2006 dokonano w Milanówku odsłonięcia tablicy pamiątkowej, upamiętniającej postać Michała Lasockiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]