Midori (system operacyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Midori
Producent Microsoft

Midori – nazwa kodowa systemu operacyjnego napisanego w kodzie zarządzanym, który jest rozwijany przez firmę Microsoft. Niektórzy dziennikarze[kto?] wskazują, że Midori może stać się następcą systemów z rodziny Microsoft Windows[potrzebne źródło].

Nad podobną platformą pracuje amerykańska firma Citrix.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Projekt Midori jest związany z eksperymentalnym systemem Singularity, jest określany jako potencjalny komercyjny następca tego projektu badawczego. Projekt badawczy nad nowym jądrem, napisanym całkowicie w kodzie zarządzanym, rozpoczął się w 2003 r. Najważniejszą cechą jądra Singularity jest programowa izolacja procesów ("Software-Isolated Processes" – SIP).

Pierwszy raz nazwa Midori pojawiła się w dokumencie wydanym przez Microsoft Research, CHESS: A systematic testing tool for concurrent software[1]. Niektóre źródła uznały, że Midori może być przyszłym następcą Windows 9 [2][3][4][5].

Nad Midori pracuje Eric Rudder, wiceprezes ds. strategii rozwoju technicznego Microsoft, dawniej odpowiedzialny za oprogramowanie serwerowe firmy, który od 3 lat był bezpośrednio podległy Billowi Gatesowi.

Nie jest ustalona data wydania dla projektu Midori, jest on nadal rozwijany jako jeden z wielu projektów w Microsoft Research[6].

Technologia[edytuj | edytuj kod]

System ma być przystosowany do działania na procesorach o architekturach x86, x64 i ARM, ale także jako system hostowany na hyperwizorze Windows Hyper-V, czy bezpośrednio przez proces Windows[7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy