Miejska Biblioteka Publiczna w Radzionkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Miejska Biblioteka Publiczna
Ilustracja
Siedziba biblioteki w 2018 roku
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Radzionków

Adres

ul. Knosały 61 a

Data założenia

1945

Wielkość zbiorów

46000

Rodzaje zbiorów

beletrystyka, księgozbiór popularnonaukowy, księgozbiór dziecięcy

Filie

1

Położenie na mapie Radzionkowa
Mapa konturowa Radzionkowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Miejska Biblioteka Publiczna”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Miejska Biblioteka Publiczna”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Miejska Biblioteka Publiczna”
Położenie na mapie powiatu tarnogórskiego
Mapa konturowa powiatu tarnogórskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Miejska Biblioteka Publiczna”
Ziemia50°24′18,659″N 18°54′01,271″E/50,405183 18,900353
Strona internetowa

Miejska Biblioteka Publiczna w Radzionkowie – samorządowa instytucja kultury w Radzionkowie. Posiada dwie placówki dogodnie zlokalizowane w różnych częściach miasta. Do podstawowych zadań MBP należy:

  • gromadzenie,przechowywanie i udostępnianie materiałów bibliotecznych, ze szczególnym uwzględnieniem dokumentów dotyczących Gminy Radzionków;
  • udostępnianie zbiorów bibliotecznych na miejscu oraz wypożyczanie dokumentów na zewnątrz;
  • organizowanie i prowadzenie działalności informacyjnej;
  • popularyzacja książki i czytelnictwa.

Oferta biblioteki to księgozbiór, który liczy ponad 46 000 woluminów i jest udostępniany w wypożyczalni dla dorosłych, wypożyczalni dla dzieci oraz czytelni.

Beletrystyka[edytuj | edytuj kod]

Na księgozbiór beletrystyczny składa się ponad 20 000 woluminów, w tym zbiór klasycznej literatury pięknej polskiej i obcej (nowele, opowiadania, powieści, poezje, dramaty), literatura faktu, biografie, eseistyka, a także romanse, horrory, powieści fantastyczne i sensacyjne.

Księgozbiór popularnonaukowy[edytuj | edytuj kod]

Zbiory popularnonaukowe to ok. 17 000 woluminów, na które składają się aktualne wydawnictwa naukowe i popularnonaukowe z informatyki, nauk ekonomicznych, prawa, ochrony środowiska, historii Polski, Europy i świata.

Księgozbiór dziecięcy[edytuj | edytuj kod]

Księgozbiór dziecięcy – ok. 9 000 woluminów bajek i baśni, powieści obyczajowych i przygodowych, opowiadań oraz lektur szkolnych.

Miejska Biblioteka Publiczna w Radzionkowie organizuje także wystawy i imprezy kulturalne. Jednym o organizowanych projektów jest cykl „Patrzę. Podziwiam. Poznaję”. Autorami są czytelnicy wypożyczalni dziecięcej, którzy przedstawiają swoje pasje, zainteresowania, talenty. Wśród wystaw literackich zrealizowano, m.in. „Tolkien Władca wyobraźni” – wspólnie z Śląskim Klubem Fantastyki (2003), czy też „Inspiracje japońską mangą” (2004).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po powrocie Radzionkowa do Polski w 1945 r. powstaje Gminna Biblioteka Publiczna. Początkowo korzysta ona z zastępczych lokali, będących własnością prywatną. W 1951 r. w związku nadaniem Radzionkowowi praw miejskich biblioteka zmienia nazwę na Miejska Biblioteka Publiczna w Radzionkowie. W 1966 r. biblioteka otrzymuje duże pomieszczenie w radzionkowskim Domu Kultury. W okresie 1975-1998 w związku z przyłączeniem Radzionkowa do Bytomia biblioteka staje się filią numer 9 Biblioteki Miejskiej w Bytomiu. Od odzyskania przez Radzionków samodzielności biblioteka wchodzi w skład struktur radzionkowskiego Centrum Kultury Karolinka. W 2003 r. biblioteka przeprowadza się do wyremontowanych pomieszczeń byłej szkoły podstawowej. Od 1 stycznia 2007 r. na mocy uchwały Rady Miasta Radzionków zostaje utworzona samodzielna Miejska Biblioteka Publiczna w Radzionkowie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]